Tradita etnografike shqiptare shpaloset Shkodër

Diel, 30 September 2018 18:22

Pedonalja e Shkodrës u kthye mbrëmjen e djeshme në një pasarelë mode që tërhoqi vëmendjen e qindra qytetarëve. E organizuar në kuadër të Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, sfilata e modës merrte frymëzim pikërisht nga fotot e e Marubit, me temën “Moda kontemporane nga tradita”.

4 stilistët e rinj që paraqitën krijimet e tyre Etnik Shala, Besa Rugova, Dorina Kola dhe Hilda Maha, kishin në themel traditën etnografike shqiptare e pasqyruar në veshjet e personazheve të fotografuar nga dinastia shkodrane Marubi. Eventi u shoqërua edhe me disa recitime të aktores Ema Ndoja, e cila kthehej në vendlindje pas një mungese të gjatë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Aktualitet

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Përse duhet mbështetur një protestë e një kauze të drejtë? Lexoni “ They first came...” të pastorit gjerman Martin Niemöller. Ne fillim erdhen... -Ne filim erdhen per komunistetUne nuk fola se nuk...

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Sport

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Më shumë se goli, tifozët shqiptarë i ka gëzuar prania e yllit të Realit, futbollistit të Uellsit Gareth Bale. Pak çaste pas përfundimit të ndeshjes një situatë e pazakontë është...

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Globi

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Policia italiane konfiskoi tetë vila të ndërtuara në mënyrë të paligjshme nga anëtarët e mafias në zonën e Romës. Plot 600 agjentë policie u angazhuan për këtë mision, kundër një klani...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!