“Nadar”, ekspozita e mjeshtrit francez tërheq publikun shkodran

E Enjte, 11 October 2018 16:36

Ekspozita fotografike “Nadar-n Mes rregullave dhe tekave” e mjeshtrit të fotografisë franceze Nadar e kuruar nga Michel Poivert, solli në Shkodër studion fotografike më prestigjioze e Francës të fund shekullit XIX dhe fillim shekullit XX. Ekspozita ka ngjallur interes të madh tek qytetarët shkodranë, të cilët e kanë vizituar atë që në momentin zyrtar të hapjes dhe në vazhdim. Në çeljen e ekspozitës ishte e pranishme edhe ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, kryetarja e bashkisë, Voltana Ademi, njerëz të njohur të artit në Shkodër, artdashës, etj. Ekspozita erdhi në Muzeun Marubi me një përzgjedhje unike imazhesh nga atelieri Nadar, që na tregon se si portreti klasik i “burrave të mëdhenj” të shekullit XIX, i shpikur nga Félix, i la vend suksesit të fotografisë së aktorëve të teatrit të fotografuar nga i biri Paul në fillim të shekullit XX.  Kjo ekspozitë u çel si një bashkëpunim me Muzeun e Fotografisë Jeu de Paume në Paris, Médiathèque de l’architecture et du patrimoine, Ministrinë e Kulturës të Shqipërisë dhe Francës me mbështetjen e Ambasadës së Francës në Tiranë dhe Muzeun Kombëtar të Fotografisë “Marubi”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Demokratët e Grupseksionit Barking dhe Dagenham, degës PD në Britani të Madhe, mblidhen më 29 tetor

Politikë

Demokratët e Grupseksionit Barking dhe Dagenham, degës PD në Britani të Madhe, mblidhen më 29 tetor

Demokratët kanë nis organizimin kudo që janë jashtë apo brenda Shqipërisë për të dhënë më të mirën për vendin, për të dhënë alternativën, për t’u organizuar dita-ditës më objektivin e...

Plehrat në Fier shkaktojnë helme të dëmshme për njerëzit

Aktualitet

Plehrat në Fier shkaktojnë helme të dëmshme për njerëzit

Mbi 100 ton me mbetje urbane shkarkohen në një ditë në fushën e plehrave të Fierit në lagjen Sheq.Banesat me malin e mbetjeve janë shumë pranë. Kjo fushë nuk është...

Tabaku jep 6 arsyet pse Rama po transferon lojërat e fatit në online

Politikë

Tabaku jep 6 arsyet pse Rama po transferon lojërat e fatit në online

Deputetja demokrate, Jorida Tabaku, thekson se Rama do të mbyllë të gjitha lojërat e fatit në vend, në mënyrë që të gjitha paratë e shqiptarëve t’ia marrë BastArena, kompania sportive...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!