TOB sjell baletin “Zhizel”, në nder të 85 vjetorit të lindjes së koreografit Agron Aliaj

E Enjte, 08 November 2018 15:13

Teatri i Operës dhe Baletit sjell në skenë baletin “Zhizel”. Rivënie historike në nder të 85- vjetorit të lindjes së koreografit, “Mjeshtrit të Madh” Agron Aliaj. Balet me dy akte nga Adolphe Adam, TOB bën me dije se në këtë rivënie historike është ruajtur e pandryshuar struktura e koreografisë e realizuar nga origjinali dhe punuar nga mjeshtri Agron Aliaj, por është një produksion komplet i ri. “Janë prodhuar nga fillimi të gjitha kostumet, realizuar me mjeshtri nga kostumografi Ardi Asllani. Gjithashtu edhe skenografia është realizuar e re, por pa ndryshuar konceptin e veprës të realizuar nga mjeshtri Aliaj”, njofton teatri. Baleti do të jetë për publikun mbrëmjet e datave 9, 10 dhe 11 nëntor te “arTrubina”. Libreti është shkruar nga Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges e Theophile Gautier. Koreografia nga origjinali Jean Corallie dhe Jules Perrot. Baleti është vënë për herë të parë në botë në operën e Parisit më 28 qershor 1841. Por “Zhizel” është vënë në skenën shqiptare për herë të parë nga koreografi Agron Aliaj në dhjetor të vitit 1988. Solistja e njohur Ledia Sulaj tregon se në këtë vepër lëvizjet janë romantike dhe me shumë elegancë. “Baleti “Zhizel” vjen si origjinali, që ka vendosur maestro Agron Aliaj, dhe në skenë është për 85- vjetorin e lindjes së tij. Balet me skenografi të re, duke u bazuar tek origjinali dhe kostumografi të re nga Ardi Asllani. Lëvizjet janë romantike dhe me shumë elegancë. Është çdo gjë klasike, dhe është balet repertori, ku mund të shihet tek ne dhe me të njëjtën strukturë dhe libret e sheh dhe në të gjithë vendet e botës”, tregon solistja Ledia Sulaj, që në skenë do të jetë Zhizel. Në shfaqjen e këtij viti baletmaestër është Enada Hoxha, koreopetitore Alisa Gjoni, skenograf Renold Sula, kostumograf Ardi Asllani dhe koncertmaestër Enina Llozi. Solistë janë Zhizel: Adela Muçollari, Ledia Sulaj; Albert: Fatjon Lito, Anxhelo Muçollari; Hans: Dion; Gjinika; Fshatare (Pas de deux): Odeta Dishnica e Renato Lleshi, Jonida Qafmolla dhe Armando Meçi; Mirta: Rovena Shqevi, Elda Logo; Viliza: Erisa Gina e Odeta Dishnica, Elona Beqiraj dhe Jonida Qafmolla; nëna e Zhizelit: Matilda Reka; princesha: Alisa Gjoni; duka: Kujtim Hoxha.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Greqia e katërta për tatimin mbi pronën në BE,  rënie të thellë në investime

Globi

Greqia e katërta për tatimin mbi pronën në BE,  rënie të thellë në investime

Greqia mban vendin e katërt në BE në lidhje me tatimin më lartë të pronës, sipas një studimi të kryer nga Fondacioni për Hulumtime Ekonomike dhe Industriale, ose IOBE. Studimi gjithashtu...

Helidon Kastrati, histori suksesi në Britani dhe investimi i guximshëm që nuk mbështetet nga shteti shqiptar

Aktualitet

Helidon Kastrati, histori suksesi në Britani dhe investimi i guximshëm që nuk mbështetet nga shteti shqiptar

Nga Mina HYSA Shqiptarët në diasporë pavarësisht vështirësive të fillimit kanë mundur të ndërtojnë më së miri jetën atje ku ndodhen në vende të ndryshme dhe shumë prej tyre kanë qenë...

Historia nuk duhet të harrohet

Aktualitet

Historia nuk duhet të harrohet

Nga Halil Teodori E shkuara kur harrohet, rrezikon të përsëritet dhe brezit që ka mbi vete barrën e këtij faji i rëndon toka e të parëve, varret e etërve, gjiri i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!