Skandal/ Drejtori i rizgjedhur nga Rama i mbyll derën në fytyrë Robert Ndrenikës

Hënë, 16 Prill 2018 18:45

Nuk është hera e parë që i thotë hapur kundërshtitë e tij për drejtorin e Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli, i rizgjedhur në këtë post drejtues në mandatin e dytë, pak ditë më parë.

Aktori Arben Derhemi, kryetar i Sindikatës së Aktorëve të Teatrit Kombëtar, bëri të njëjtën gjë edhe sot. Një reagim i ashpër që u nxit nga një veprim i pazakontë i drejtorit Çuli. Aktorët u mblodhën para teatrit në protestën e tyre të radhës kundër projektit të qeverisë për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar, dhe ndërtimin e tij si pjesë të një kompleksi që parashikon edhe kulla të larta, në shërbim të biznesit.

Aktorët, mes të cilëve ishte edhe i madhi Robert Ndrenika, kishin parashikuar prezantimin e një dokumentari mbi mbrojtjen e teatrit, por për efekt të reshjeve të shiut që nisin të binin, menduan ta bëjnë këtë prezantim në ambientet e brendshme të Teatrit. Një sjellje e paprecedentë ka ndodhur nga drejtori Hervin Çuli. Aktori Derhemi tha se drejtori i ka mbyllur derën dhe nuk i ka lejuar të futen brenda.

“Ka lëpirë 4 vjet, do lëpijë dhe 4 vjet të tjera”, tha Derhemi duke ju referuar drejtorit të rizgjedhur në krye të Teatrit Kombëtar.

“Na mbylli derën. E ka detyrim ligjor të hapë derën. E vetmja gjë që bën drejtori i ri i zgjedhur nga kryeministri dhe ministrja e Kuturës është të mbyllë dyert e teatrit. E imagjinoni se ku jemi apo jo. Ne vijmë të mbrojmë Teatrin Kombëtar, në vend të vijë këtu dhe të jetë me ne ai mbyll të derën”, tha Derhemi.

Modifikuar më Hënë, 16 Prill 2018 19:40

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LAJM I FUNDIT/ Plumb në kokë adoleshentit, në gjendje të rëndë në spital

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Plumb në kokë adoleshentit, në gjendje të rëndë në spital

Një plagosje me armë zjarri mësohet se ka ndodhur në qytetin e Peqinit. Report Tv ka mësuar se një adoleshent i moshës 15-vjecare është plagosur me një plumb në kokë...

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!