Kritika ndaj Hervin “Çupaçulit”, aktorët: “Je bërë lake”

Tuesday, 17 Prill 2018 15:44

Në një kohë kur debati për Teatrin vazhdon dhe kur nuk ka kaluar shumë nga rikonfirmimi i Hervin Çulit në krye të një teatri të mbetur praktikisht pa aktorë, këto të fundit janë mbledhur në takimin e tyre të gjashtë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar.

Që në momentin që u përfol  për zhvendosjen e trupës së aktorëve pranë qendrës kulturore “Turbina” dhe shembjen e godinës egzistuese, revolta e aktorëve të teatrit nuk ka ndaluar. Madje i fortë është edhe reagimi i tyre ndaj Hervin “Çupaçulit”, i vetmi drejtor teatri që del kundër aktorëve të tij.

Kreu i Sindikatës së Artistëve të Teatrit Kombëtar, Arben Derhemi, akuzoi drejtorin aktual, që në “shkelje ligjore nuk u dha hapësirat aktorëve dhe qytetarëve”.

“Ne vijmë këtu për të mbrojtur Teatrin Kombëtar dhe ai, në vend që të jetë me ne, si artist, si regjisor, mbyll të vetmen mundësi, duke u bërë lake, duke bërë atë që ka bërë gjithnjë, që ka lëpirë 4 vjet dhe do të vazhdojë edhe 4 vjet të tjera”-ka thënë Derhemi.

Çuli nuk ka asnjë rol si aktor kryesor në shfaqje dhe cilësohet si një aktor mediokër, i cili ka bërë vetëm rolin e “mbajtësit të peshqirit”. Ai u përfshi para disa kohësh dhe në një skandal, ku dhunoi një gazetar si dhe iu publikuan video ku ai shfaqej duke luajtur në lojrat e fatit në orarin e punës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!