“Në pritje të shtetit shqiptar”, ja gjendja e mjerueshme e shtëpisë së veprimtarit Abat Preng Doçi

Tuesday, 24 Prill 2018 19:35

Në gjendje tejet të mjerueshme dhe në pritje të shtetit shqiptar. Kjo që shihni në foto, është shtëpia dykatëshe e Abat Preg Doçit, personalitet i rëndësishëm i Rilindjes dhe i fillimit të shekullit të 20-të në historinë e Shqipërisë.

Është Dom Nikë Ukgjini që duke publikuar foton e shtëpisë së rrënuar, jep alarmin për rikonstruksionin e saj për ta shndërruar në shtëpi muze.

“Në pritje të shtetit shqiptar. Shtëpia e Abat Doçit dhe shoqërisë “Bashkimi” në Shkodër, në pritje të shtetit shqiptar për ta shndërruar në muze historik e kulturor”, shkruan Dom Nikë Ukgjini, duke treguar me foto gjendjen e rënduar të shtëpisë.

Veprimtar politik e kulturor, bashkëpunëtor i De Radës, Abat Preng Doçi është edhe themelues i shoqërisë kulturore “Bashkimi” dhe komisionit letrar nga ku trashëgojmë alfabetin latin të shqipes. Abati i Mirditës, është pak i studiuar dhe publikuar nga historiografia shqiptare, por për të, janë bërë disa konferenca shkencore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!