2006 | Luiz Ejlli, zjarri që as djeg e as ngroh

E Enjte, 26 Prill 2018 16:57

Pas dështimit të Ledina Çelos, ishte radha e një artisti të ri, fitues i edicionit të dytë të “Etheve”, Luis Ejlli që ta përfaqësonte vendin tonë në ngjarjen më të madhe muzikore të vitit. Kënga e tij, fituese e Festivalit të 44 të Këngës në RTSh, dhjetor 2005, përfaqësoi Shqipërinë në Eurovizionin e Athinës, që ishte i 51-ti në radhë. Me pak vite e pak këngë Ejlli, përveç zërit të ngrohtë e interpretimit të qetë, nuk arriti të motivojë as publikun e as kritikën për ta votuar.  Luiz Ejlli është ndër të paktët artistë dhe i pari që performoi në shqip në Eurovision. Ai u ngjit në skenën e Eurovision 2006 me “Zjarr e Ftohtë “me tekstin e të ndjerit Dr. Florit (Florian Kondi) dhe kompozim të Klodian Qafokut. Kënga, ku dominonin në masë motive folklorike, si në muzikë e ashtu në paraqitje, nuk arriti të kualifikohej natën finale, duke u renditur e 14 në gjysmëfinale me 58 pikë. Shpesh titulli i bëri lëmsh komentuesit e huaj të ekraneve, ku veçanërisht komentuesi i BBC,  Paddy O’Connell, e shqiptojë atë si “Zlar E Flot”. Deri tani ky ishte kulmi i perfaqesimit të artistit te ri, luis Ejlli.  Në Eurovizionin e Athinës fitoi Lordi, një grup hard-rroku nga Finlanda.

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...