2007, Frederik Ndoci, ku merr kuptim shprehja “guri i rëndë në vend të vet”

Premte, 27 Prill 2018 16:32

Dossier/Shqipëria në Eurovizion

Frederik Ndoci erdhi enkas nga SHBA, se iu premtua çmimi i parë në Festivalin e 46 –të Këngës në RTSH (kjo u fol e përfol në shtyp) dhe, automatikisht, do të përfaqësonte Shqipërinë në Eurovizionin e Finlandës në maj 2007. Ndoci, me një karrierë të gjatë artisti9ke si aktor dhe këngëtar, që në fillim të viteve 80-të, fitues i Festivalit  të Këngës edhe në 1989, ishte artisti i radhës, së bashku me ish-bashkëshoreten,  bëri një interpretim të mirë, në Eurovision, por që nuk ngjiti edhe aq te kritika dhe publiku. Ai u prezantua me këngën “Balada e Gurit” e përshtatur në anglisht me titullin “Hear My Plea” me kompozim të Pandi Laços dhe Adi Hilës, e cila u këndua në të dy gjuhët, shqip dhe anglisht. Por, si një vit më parë, askujt nuk i bëri përshtypjas shprehja “Guri i rëndë në vend të vet”, përveçse në Shqipëri, në një kohë kur emigracioni masiv është kthyer në sëmundje. Kënga zuri vendin e 17 nga 28 vende, duke humbur shanset për në Finalen e madhe. Dyshja Hila- Laço ishte hera e dytë që përfaqësonin Shqipërinë në Eurovizion dhe nuk përfundon me kaq... Në këtë festival fitoi këngëtarja serbe, Marija Serifovic, kështuqë Eurovizioni i radhës ishte në Serbi.

Frederik Ndoci: “Ky festival ishte një zhgënjim i madh, jo vetëm për mua por edhe për shumë pjesëmarrës të tjerë. Ndryshe e kisha menduar dhe ndryshe më doli. Për mendimin tim, dhe të shumë kolegëve të mi, në këtë festival nuk vlerësohet këngëtari më i mirë, prandaj disa shtete evropiane e kanë braktisur atë, madje shumë këngëtarë të njohur nga Evropa nuk dëshirojnë të marrin pjesë.”

F.SLATINA

Modifikuar më Premte, 27 Prill 2018 16:38

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Spahia: Dhe sa duhet të vazhdojmë të durojmë tiraninë në pushtet?

Politikë

Spahia: Dhe sa duhet të vazhdojmë të durojmë tiraninë në pushtet?

Deputeti i PD-së, Bardh Spahia ka reaguar lidhur me deklaratën e turpshme të Edi Ramës, që tha se kriminelët le të vrasin njëri-tjetrin. Reagimi i deputetit: Kryekrimineli qe drejton qeverine u shpreh...

Shehu: Shëndetësia po rrënohet, asnjë shpresë për 2019

Politikë

Shehu: Shëndetësia po rrënohet, asnjë shpresë për 2019

Deputeti i PD-së, Tritan Shehu përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, ka denoncuar edhe një herë se sistemi i shëndetësisë në Shqipëri është drejt kolapsit. Shehu shkruan se...

Adelina Tahiri shumë shpejt nënë për herë të dytë

Lifestyle

Adelina Tahiri shumë shpejt nënë për herë të dytë

Edhe përse është bërë nënë për herë të parë e një djali, Adelina Tahiri nuk ka hequr dorë nga muzika. Madje, do të rikthehet në tregun muzikor shqiptar më shpejt...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!