“The Mousquetaire Buste”, 25 mijë pronarë për një pikturë

Diel, 29 Prill 2018 14:47

Muzeu i Artit Modern në Gjenevë dje prezantoi për vizitorët pikturën e Pikasos “The Mousquetaire Buste”, që pas blerjes së saj nga një komunitet artëdashës. Në këtë komunitet bëjnë pjesë 25 mijë vetë, me banim në Zvicër, të cilët bashkarisht paguan shumën e 2 milionë frangave zviceriane.

Faqja elektronike që organizoi ankandin dhe finalizoi blerjen thotë se ky transaksion synonte ta bënte artin pak më demokratik. Drejtori i Muzeut të Artit Modern thotë se ky projekt mishëron natyrën e vërtetë të artit, pasi një vepër arti nuk mund dhe nuk duhet t’i përkasë një individi të vetëm.

Në muze, pranë pikturës është vënë edhe një mjet dixhital ku vizitorët që vijnë për të admiruar veprën e Pikasos mund të lexojnë edhe emrat e pronarëve të saj.

Por nuk është hera e parë që zvicerianët dëshmojnë një dashuri kolektive për artin përmes një blerjeje të përbashkët. 50 vjet më parë, qyteti i Bazelit propozoi rritjen e taksave lokale përmes një referendumi në mënyrë që të bliheshin dy piktura të Pikasos. I prekur nga mbështetja që i dhanë referendumit banorët, Pikaso vendosi t’i dhurojë qytetit disa piktura të tjera falas.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Krimet e Rënda caktojnë prokurorët për Shullazin, por..

Aktualitet

Krimet e Rënda caktojnë prokurorët për Shullazin, por..

Prokuroria e Krimeve të Rënda bën të ditur se është caktuar grupi i prokurorëve që do të përfaqësojnë në gjykim çështjen “Shullazi”, por emrat nuk bëhen të ditur deri në...

Armëmbajtje pa leje dhe kokainë, 2 të arrestuar dhe 67 të shoqëruar

Aktualitet

Armëmbajtje pa leje dhe kokainë, 2 të arrestuar dhe 67 të shoqëruar

Dy persona janë arrestuar në Tiranë për armëmbajtje pa leje dhe posedim të lëndëve narkotike. Në rrugën “Asim Vokshi” u arrestua Arsen Caka 30 vjeç, të cilit gjatë kontrollit fizik...

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Bota Shqiptare

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, nuk deshi të komentojë lidhur me çështjen e dorëheqjes së prokurorit Elez Blakaj apo protestat kundër Kryeprokurorit Aleksandër Lumezi. Sipas...