Si sot para 26 vitesh u shkrep fotografia e tmerrshme në luftën e Bosnjës

E mërkurë, 04 Prill 2018 19:15

Saktësisht si sot, para 26 vitesh, është realizuar fotografia e tmerrshme në luftën e Bosnjës.

Ron Haviv ishte ai që e shkrepi.

Srdjan Golubovic, i njohur si DJ MAX, e godiste në kokë të vdekurën myslimane Tifa Sabanovic në rrugët e Bijeljina në Bosnjë. Golubovic nuk është akuzuar asnjëherë dhe ndoshta po shëtitë nëpër rrugët e Beogradit pa qenë fajtor dhe i dënuar për krimin e bërë.

Fotografia mbetet ndër fotografitë më të tmerrshme që vijnë nga Lufta e Bosnjës. Ron Haviv ishte paralajmëruar të mos fotografonte të vdekurit por megjithatë ai rrezikoi dhe pos këtij momenti, fotografi amerikan ka kapur edhe momente tjera me fokusin e aparatit.

TIME magazine, aty ku edhe u publikua fotografia, e ka vendosur atë në mesin e 100 fotografive më me influencë në botë, fotografi ikonike që ndryshuan botën.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Eraldi kërkon ndihmë; I riu nga Kuçova do punë dhe kurim për të motrën

Aktualitet

Eraldi kërkon ndihmë; I riu nga Kuçova do punë dhe kurim për të motrën

Jeta është bërë më e vështirë për një të ri nga një fshat i Kuçovës. Eraldit i vdiq i ati dhe vuajtjet që kanë nisur që në moshën 14-vjeçare tani...

​Lampard: Man Unitedi e ka një skuadër të mrekullueshme

Sport

​Lampard: Man Unitedi e ka një skuadër të mrekullueshme

Ish-mesfushori legjendar i Chelseat, Frank Lampard, ka thënë se trajneri i Manchester Unitedit, Jose Mourinho, e ka bërë një skuadër të mrekullueshme, si dhe i ka cilësuar “Djajtë e kuq”...

Gazeta franceze: Ja harta e planit Thaçi-Vuçiç, kufijtë e rinj mes Kosovës dhe Serbisë

Bota Shqiptare

Gazeta franceze: Ja harta e planit Thaçi-Vuçiç, kufijtë e rinj mes Kosovës dhe Serbisë

Prestigjiozja franceze e referencës “Le Monde” i ka kushtuar një speciale të gjatë në rubrikën e saj “Gjeopolitikë” çështjes së ndryshimit të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës. Në shkrimin e...