Ekspozita me gjësendet e ruajtura nga ‘ndarjet’ hapet edhe në Kosovë

E mërkurë, 04 Prill 2018 19:16

Të gjithë ata që kanë përjetuar një histori dashurie e cila nuk ka një fund të lumtur do të mund të bëhen pjesë e ekspozitës në kuadër të “Museum of Broken Relationships” që do të vijë në Lapidariumin e Muzeut të Kosovës. Qëllimi i këtij muzeu është të mbledhë dhe shfaqë objektet e dhuruara nga njerëzit në mbarë botën të cilët kanë përjetuar “ndarjen”.

Një palë këpucë që dikush ju ka dhuruar, një kuti me letra, një pasqyrë, një fotografi, ndoshta një poezi, një kapele, çfarëdo që ju kujton një njëri të dashur për ju, një lidhje të shkëputur, mund t’i dhuroni edhe ju dhe të bëhen pjesë e kësaj ekspozite.

Misioni i këtij muzeu është të lidhë njerëzit përmes tregimeve të dashurisë dhe humbjes së tyre. “Museum of Broken Relationships” është projekt global artistik i themeluar nga Olinka Vištica dhe Dražen Grubišić me bazë në Kroaci. Ky muze është mbajtur në Kroaci, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Holandë, Japoni, Spanjë, Francë, Finlandë, Danimarkë e në shumë vende të tjera të botës.

Diona Hoxha pjesë e stafit organizativ tregoi se para dy viteve, organizatoret e muzeut Blerta Avdiu dhe Ilire Gashi kanë vizituar këtë muze sa ai ishte i hapur në Kroaci. Gjatë vizitës ato kanë menduar që kjo të organizohet edhe në Kosovë.

Kështu vitin e kaluar një grup i të rinjve i përbërë nga Blerta Avdiu, Ilire Gashi, Kushtrim Fetahu, Diona Hoxha, Diellza Salihu, Rrezearta Jahiu dhe Tringa Kasneci, filluan punën për të realizuar këtë.

“Ekspozita do të përfshijë të gjitha historitë bashkë me gjësendet që njerëzit kanë dhuruar në muze. Vizitorët do të kenë mundësin të lexojnë histori të dashurisë, të cilat janë thyer në të kaluarën si dhe do t’i shohin të bashkangjitura gjësendet që dhuruesit do të sjellin në muze. Përveç historive nga Kosova, ne do te sjellim edhe histori të tjera jashtë Kosovës, veçanërisht nga muzeu në Zagreb, që të përfshijmë diversitet dhe kultura të ndryshme në muze”, tregoi ajo për KultPlus, duke thënë se fillimisht ka qenë e vështirë mbledhja e gjësendeve të ndryshme dhe historive nga njerëzit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kreu i opozitës ruse mbetet në burg

Globi

Kreu i opozitës ruse mbetet në burg

U lirua nga burgu, por lirinë nuk mundi ta gëzonte më shumë se disa minuta. Lideri i opozitës ruse, Aleksei Navalni, u burgos menjëherë pasi u lirua nga burgu ku...

“E konsideroja si vëlla, derisa më përdhunoi për 12 ditë” Rrëfimi rrëqethës i shqiptares

Aktualitet

“E konsideroja si vëlla, derisa më përdhunoi për 12 ditë” Rrëfimi rrëqethës i shqiptares

Miqësia është e shenjtë dhe e shtrenjtë, por jo në të gjitha rastet. Një vajzë nga Lezha, por prej kohësh banuese në Tiranë, ka rrëfyer për JOQ.al dramën e saj, teksa shoku...

Një vullkani i rrezikshëm kërcënon Europën

Globi

Një vullkani i rrezikshëm kërcënon Europën

Një vullkan i konsideruar si “tejet i rrezikshëm”, mund të shpërthejë nga momenti në moment. Sipas shkencëtarëve, vullkani Katla, që ndodhet në Islandë, po shfaq shenja të dukshme që tregojnë...