Historia e 13 festivaleve të filmit shqiptar, ja fituesit në vite

Premte, 04 May 2018 16:53

Festivalet e filmit lindën në mesin e viteve 70-të, atëherë kur kinostudioja “Shqipëria e re” prodhonte plot 14 filma artistikë në vit, mbi 30 filma dokumentarë dhe disa filma vizatimorë. Me nismën e regjisorit Kristaq Dhamo, Festivali i Parë u mbajt në vitin 1976, ku fitues dolën filmat “Beni ecën vetë” dhe “Në fillim të verës”. Festivali i dytë u zhvillua në 1977 dhe deri në vitin 1999 u zhvilluan ccdo dy vjet. Në festivalin e katër u nda filmi vizatimor dhe ai dokumentar në një fesitval më vete, për t’u bashkuar në 1991. Festivali i 10 u zhvillua në vitin 1995, i  11 në 2000, i dymbëdhtjeti në 2006 dhe në 2012 festivali i 13-të. Eshtë koha për festivalin e radhës, në 2018 apo 2019.

Fituesit në vite:

1976: “Beni ecën vetë” i Xh. Kekos dhe “Në filim të verës”, G. Erebara

1977: “Lulëkuqet mbi mure” i Dh, Xhuvanit

1979: “Gjeneral Gramafoni” i V. Gjikës

1981: “Ballë për ballë” i P. Milkanit, K. Ccashku

1983: “Njeriu i mirë” I. Mucca, K. Mitro

1985: “Dora e ngrohtë”, K. Ccashku

1987: “Rrethimi i vogël”, S. Kumbaro

1989: “Pranvera s’erdhi vetëm”, P. Milkani

1991: “Balada e Kurbinit”, K. Ccashku

1995: “Zemra e nënës”, B. Bisha

2000: “Kolonel Bunker”, K. Ccashku

2006: “Kukumi”, I. Qosja

2013: “Lindje Perëndim Lindje”, Gj. Xhuvani

/55news.al/

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Aktualitet

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Radhë të gjatë kilometrike në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës në Gjirokastër. Një qytetare që ka dërguar pamjet pranë Ora News, thotë se ndodhet që prej orës 16:00 në...

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Globi

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Një ngjarje interesante ka ndodhur në Francë gjatë ceremonisë për të  përkujtuar 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Një grua 101-vjeçare ka ngatërruar kancelaren Angela Merkel me bashkëshorten...

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Aktualitet

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Një i moshuar ka humbur jetën pasditen e së hënës pasi është goditur nga një makinë. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Klos të Cërrikut, ku mjeti drejtuar nga shtetasi me iniciale...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!