Historia e 13 festivaleve të filmit shqiptar, ja fituesit në vite

Premte, 04 May 2018 16:53

Festivalet e filmit lindën në mesin e viteve 70-të, atëherë kur kinostudioja “Shqipëria e re” prodhonte plot 14 filma artistikë në vit, mbi 30 filma dokumentarë dhe disa filma vizatimorë. Me nismën e regjisorit Kristaq Dhamo, Festivali i Parë u mbajt në vitin 1976, ku fitues dolën filmat “Beni ecën vetë” dhe “Në fillim të verës”. Festivali i dytë u zhvillua në 1977 dhe deri në vitin 1999 u zhvilluan ccdo dy vjet. Në festivalin e katër u nda filmi vizatimor dhe ai dokumentar në një fesitval më vete, për t’u bashkuar në 1991. Festivali i 10 u zhvillua në vitin 1995, i  11 në 2000, i dymbëdhtjeti në 2006 dhe në 2012 festivali i 13-të. Eshtë koha për festivalin e radhës, në 2018 apo 2019.

Fituesit në vite:

1976: “Beni ecën vetë” i Xh. Kekos dhe “Në filim të verës”, G. Erebara

1977: “Lulëkuqet mbi mure” i Dh, Xhuvanit

1979: “Gjeneral Gramafoni” i V. Gjikës

1981: “Ballë për ballë” i P. Milkanit, K. Ccashku

1983: “Njeriu i mirë” I. Mucca, K. Mitro

1985: “Dora e ngrohtë”, K. Ccashku

1987: “Rrethimi i vogël”, S. Kumbaro

1989: “Pranvera s’erdhi vetëm”, P. Milkani

1991: “Balada e Kurbinit”, K. Ccashku

1995: “Zemra e nënës”, B. Bisha

2000: “Kolonel Bunker”, K. Ccashku

2006: “Kukumi”, I. Qosja

2013: “Lindje Perëndim Lindje”, Gj. Xhuvani

/55news.al/

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në Llogara, autobusi me 50 turistë çekë del nga rruga

Aktualitet

Aksident në Llogara, autobusi me 50 turistë çekë del nga rruga

Një autobus me turistë çekë është aksidentuar në zonën e Llogarasë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e kësaj të marte, ku autobusi me 50 turistë u doli nga rruga dhe u përplas...

Vasili: Amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen

Politikë

Vasili: Amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen

Kreu i Grupit Parlamentar të  LSI-së Petrit Vasili është shprehur së fundmi se amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen. “Rilindja me votimin idiot per amendimin e ligjit ne...

Zbulohet vjedhja me tenderin, 800 mijë lekë të vjetra një uniformë e urgjencës

Aktualitet

Zbulohet vjedhja me tenderin, 800 mijë lekë të vjetra një uniformë e urgjencës

Rreth 80 000 lekë të reja i ka kushtuar buxhetit të shtetit uniforma për një punonjës të “Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore”; nga këto rreth 70 000 lekë të reja...