Foto që mbetën në kujtesë, 5 prill 1992, dita kur nisi rrethimi i Sarajevës

E Enjte, 05 Prill 2018 17:40

5 prilli shënon ditën e parë kur nisën trazirat e asaj që do të konsiderohet më pas Saga e Sarajevës, që zgjati 1425 ditë dhe ku humbën jetën rreth 10 mijë qytetarë të Sarajevës.

sarajeva.jpg

Forcat serbe do të masakronin e vranin gjithçka që dilte para syve të tyre.

DAFA03BF-243E-499F-8E7A-7ED52266F773_w1023_s.jpg

Saga e Sarajevës është rrethimi më i gjatë që ka ndodhur në një kryeqytet ndonjëherë.

A2FF3955-7EDC-41ED-B0F0-BFE45E9F5142_w1023_s.jpg

 

5 prilli i para 25 vitesh ishte dita kur do të niste një periudhë terri për Sarajevën. Me këtë galeri të fotografive po i kujtojmë disa momente të Sarajevës së Bosnjës.

F7D910D7-D906-42B3-901C-9772F3DEF4BA_w1023_s.jpg

Rrethimi dhe praktikisht lufta brenda në kryeqytet zgjati deri me 29 shkurt 1996.

Modifikuar më E Enjte, 05 Prill 2018 17:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Globi

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka mbikëqyrur testin e një arme taktike të teknologjisë së lartë në një qendër mbrojtëse, sipas medias shtetërore e Phenianit. Ajo shtoi se...

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Sport

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Kombëtarja e Shqipërisë U 21 mundi me rezultatin 2-0 Maltën në një ndeshje miqësore të luajtur në stadiumin “Selman Stermasi” në kryeqytet. Kjo sfidë ishte një test për trajnerin Alban...

Përplasen dy motorë në Tiranë, plagosen dy drejtuesit

Aktualitet

Përplasen dy motorë në Tiranë, plagosen dy drejtuesit

Një aksident i veçantë ka ndodhur në Tiranë. Dy motorë janë përplasur midis tyre dhe për pasojë janë plagosur dy drejtuesit e tyre, njëri prej të cilëve pa leje drejtimi. “Më...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!