Diamanti historik blu në ankand për 6.7 mln dollarë

E mërkurë, 16 May 2018 10:25

6.7 milionë dollar u shit sot në një ankand të Gjenevës diamanti historik i cili për 300 vjet kaloi nëpër shtëpitë mbretëore të Europës.

The Farnese Blue i ishte dhënë si dhuratë martese Elisabeth Farnese, vajzës së dukës së parmës, kur ajo u martua me Filipin e V të Spanjës në 1715. Ai u përcoll më pas nga gjenerata në gjeneratë duke u zhvendosur nga Spanja në Francë, më pas në Itali dhe Austri.

Diamanti 6.1 karatësh vjen nga miniera e famshme e Golcondës në indi. U deshën vetëm 4 minuta që ai të shitej në ankandin e “Sotheby’s”, duke kapërcyer menjëherë parashikimet e ekspertëve, nga 3.5 në 5 milionë dollarë.

“Ne prisnim një rezultat të mirë por filluam nga 3.4 milionë dollarë dhe përfunduam me 6.7 milionë, ndaj i kapërcyem pritshmëritë”, thanë specialistët e “Sotheby’s”.

Modifikuar më E mërkurë, 16 May 2018 10:37

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Në SHBA: Fondacioni Biberaj, nji Hap i madh në rrugën e duhun

Bota Shqiptare

Në SHBA: Fondacioni Biberaj, nji Hap i madh në rrugën e duhun

Nga Sami Repishti Ridgefield, CT.-Nji ngjarje me randësi ka entuziasmue bashkësinë shqiptaro-amerikane. Me 14 korrik 2018, mora nji mesazh nga kolegu i im i vjetër, Dr.Elez Biberaj, me të cilin më...

Trump kryetarit të Iranit: Do të kesh pasoja që pak kush i ka pasur në histori

Globi

Trump kryetarit të Iranit: Do të kesh pasoja që pak kush i ka pasur në histori

Presidenti amerikan Donald Trump i është kërcënuar ashpër kryetarit të Iranit Hassan Rouhani duke e porositur se do të përballet me pasoja të tmerrshme për shkak të kërcënimeve ndaj SHBA-së Përmes...

Valon Berisha debuton me gol te Lazio

Sport

Valon Berisha debuton me gol te Lazio

Mesfushori shqiptar, Valon Berisha, ishte një ndër afrimet e Igli Tares te Lazio në këtë afat kalimtar. 25-vjeçari, i cili mbron ngjyrat e Kosovës, u bind nga drejtori shqiptar për të...