Ditari i Anna Frank, publikohen dy faqe të reja

E mërkurë, 16 May 2018 10:39

Ditarit të Anne Frank i janë publikuar edhe dy faqe të reja në përmbajtje të së cilave zbulohen mendimet e saj në lidhje me seksin.

Kujtojmë se ky ditar u bë i famshëm kur u publikua pas vdekjes së saj në fund të luftës. Adoleshentja hebreje, e shkroi atë duke e fshehur nga nazistët.

Faqet e fshehura ishin mbuluar me letër të ngjyrosur me ngjyrë kafeje – me sa duket për të fshehur shkrimin e saj nga familja e saj.

Teknikat e reja më në fund kanë mundësuar që studiuesit t’i lexojnë ato.

Këto shkrime janë te datës 28 shtator 1942, vetëm pak kohe pasi 13 vjeçarja Anne ishte fshehur.

“Do ta përdorë këtë faqe për të shkruar shaka të pista” kishte shkruar Anne, dhe kishte hedhur në letër ato shaka që dinte.

Ajo shtoi edhe disa rreshta ne lidhje me edukimin seksual, përderisa e imagjinonte veten duke i treguar dikujt në lidhje me këtë. Anne kishte përmendur edhe prostucionin, në lidhje me të cilin kishte folur babai i saj.

Modifikuar më E mërkurë, 16 May 2018 10:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Emri i Maqedonisë, Kuvendi miraton nismën për ndryshimet kushtetuese

Bota Shqiptare

Emri i Maqedonisë, Kuvendi miraton nismën për ndryshimet kushtetuese

Me 80 vota pro Kuvendi miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese. Në fillim të seancës deputetë e VMRO-së kërkuan që të votohet në mënyrë individuale. Edhe përkundër votimit me 80 vota PËR...

“Po pse nuk e legalizon kanabisin?!” Rama përgjigjet dhe nxjerr zbuluar veten

Aktualitet

“Po pse nuk e legalizon kanabisin?!” Rama përgjigjet dhe nxjerr zbuluar veten

Rasti i fundit i legalizimit të kanabisit ka qenë ai në Kanada dhe “suksesi” ka qenë aq i madh saqë “malli” nëpër dyqane ka përfunduar shumë më shpejt se rradha...

Lojërat e fatit u tatuan më pak se ushqimet

Aktualitet

Lojërat e fatit u tatuan më pak se ushqimet

Aktivisti i shoqërisë civile Besjan Pesha i ftuar në "Ekopolitikë" në Ora News tha se qeveria duhet ta mbyllë plotësisht aktivitetin e basteve edhe online, në të kundërt sipas tij...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!