FOTO/ Del preventivi, rikonstruksioni i Teatrit Kombëtar kushton 1 milionë dollarë

Premte, 06 Prill 2018 22:43

Debatet për Teatrin Kombëtar nuk kanë të sosur. Të gjithë artistët kanë dalë njëzëri për të ruajtur godinën aktuale, e duke kundërshtuar projektin e një teatri trikatësh ofruar nga Rama.

Regjisori Kastriot Çipi, ka siguruar dokumentet e vitit 1999, që tregojnë se preventivi i rikonstruksionit të godinës aktuale të teatrit, kap shifrën 1 milionë dollarëve.

Ai sqaron në profilin e tij se dokumentet ia ka vënë në dispozicion edhe Ministrisë së Kulturës

“Para diçka më shumë se një muaji isha përballë Kumbaros në emision. I tregova kopjen e preventivit të rikonstruksionit të Teatrit Kombëtar, të përpiluar qysh më 1999. Kostoja totale 1 milion dollarë. Mendova (dhe mendoj) se kishte dijeni. Javën e kaluar, në komisionin parlamentar, Kumbaro deklaroi se nuk e kishte këtë dokument. Madje tha se e kishte kërkuar, por nuk e kishte gjetur në arkivin e Ministrisë.

30124387_10155112021205738_1030971212578394209_n
Modifikuar më Premte, 06 Prill 2018 20:44

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!