Varri i Vaso Pashës lihet në gjendje të mjerueshme, APEL për riparim të menjëhershëm

Diel, 08 Prill 2018 17:33
Varri i Vaso Pashës Varri i Vaso Pashës

Varri i Pashko Vasës i njohur gjithashtu si Vaso Pashë Shkodrani ka nevojë për riparim të menjëhershëm.

Lajmin e bën me dije Drejtori i organizatës “Zëri Ndërkombëtar i Arnautëve për Kulturë dhe Art” Dr. Abdelkerim ARNAUTI, i cili kërkon ndihmë nga gjithë shqiptarët e Ballkanit e kudo në disporë me qëllim mbrojtjes e trashëgimisë e përgjegjësisë së përbashkët siç shkruan ai.

APELI i drejtorit të “Zëri Ndërkombëtar i Arnautëve për Kulturë dhe Art”

Të dashur vëllezër e motra

Kohët e fundit unë dhe vëllai Zafer Cakirtas vizituan varrin e Vasko Pashe Shkodrani dhe varrezat e familjes së tij në Liban.

Ato janë në gjendje shumë të keqe dhe kanë nevojë për riparim të menjëhershëm.

Ne jemi në procesin e rinovimit të saj .. Ajo është pjesë e trashëgimisë sonë dhe përgjegjësisë së përbashkët!

Ne kërkojmë mbështetje nga të gjithë shqiptarët në Ballkan dhe në diasporë.

Me respekt:

Drejtori i organizatës “Zëri Ndërkombëtar i Arnautëve për Kulturë dhe Art”

Dr. Abdelkerim ARNAUTI

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...