Disa fakte interesante/ Ja ku lindi "tapeti i kuq"...

Diel, 08 Prill 2018 18:18

1. Kultura e Tapetit të Kuq i ka fillesat në Greqinë e lashtë. Përmendja më e hershme ka qenë në dramën “Agamemnoni”, ku “Rruga Crimson” përdorej për të treguar pozitën, ndërsa ishte një luks që i përshtatej vetëm perëndive.

2. Kryetarët e bashkive të Kartagjenës dhe Romës, nënshkruan një traktat paqeje zyrtare 2000 vjet pas përfundimit të Luftërave Punike.

3. Gjatë Murtajës së Zezë, anijet që hynin në portet e qyteteve, ishin të detyruara të prisnin 40 ditë për të parandaluar infektimin e mundshëm. Fjala italiane për numrin 40 “Quaranta”, fitoi një përdorim ndërkombëtar në zhargonin e mjekësisë, “karantinë”.

4. Dinastia Han e Kinës kreu shpime për gaz natyror, e transportoi atë në tubacionet dhe kontenierët e gazit dhe e përdori për t’u ngrohur në soba … dhe e gjitha kjo në vitin 200 para Krishtit.

5. Posta shpërndahej 12 herë në ditë në Londrën e Mbretëreshës Viktoria në shekullin XIX, me përgjigjet e menjëhershme dhe shpesh të pritura. Prandaj, njerëzit mërziteshin nëse letrat nuk pranoheshin brenda disa orësh.

6. Një paradë e përbashkët ushtarake naziste-sovjetike u mbajt në 22 shtator 1939 në Brest-Litovsk, për t’i treguar botës fuqinë e paktit të sapoformuar sovjeto-nazist.

7. Makaronët ishin të rinj anglezë, të cilët praktikonin sjellje femërore dhe visheshin në mënyrë shumë ekstravagante. Ata ishin pjesëtarë të Klubit Makaroni, dhe mbanin një pendë në kapelet e tyre. Ata gjithashtu mbanin me vete dy ora xhepi:”një për të treguar sa ishte ora, dhe tjetrën për të thënë sesa nuk ishte”.

8. E purpurta është e njohur gjerësisht si një ngjyrë “mbretërore”, sepse qindra vite më parë kur njerëzit mbështeteshin vetëm tek ngjyrat natyrale, e purpurta u zbulua nga kërmijtë e detit. Procesi i nxjerrjes dhe prodhimit mund të përballohej financiarisht vetëm nga monarkët. Për të krijuar një ide sesa i shtrenjtë është, kini parasysh që një onc ari aktualisht kushton 1.200 dollarë. Ndërsa një ons Tyrian ngjyrë e purpurt ka një çmim prej rreth 100.000 dollarësh.

9. Në 30 maj 1883, një grua që po kalonte urën në Bruklin të Nju Jorkut, përhapi panik se ajo ishte duke u shembur. Nga lëvizja e beftë e e qindra njerëzve gjetën vdekjen 12 persona dhe u plagosën 35 të tjerë.

10. Një tregtar romak që shiste bizhuteritë të rreme u dënua për t’u përballur me një luan në arenën e gladiatorëve. Kur më në fund porta u hap, prej aty doli një pulë. Perandori Galienus tha:”Meqë ai mashtronte të tjerët, unë vendosa të ndëshkoj me një tjetër mashtrim”. 

Modifikuar më Hënë, 16 Prill 2018 12:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përleshja me armë e reperave, dënohen Noizy dhe Cozman

Aktualitet

Përleshja me armë e reperave, dënohen Noizy dhe Cozman

Rigels Rajku i njohur si Noizy është dënuar me dy mijë euro gjobë për incidentin ku ai mbeti i plagosur në qendër të Prishtinës. Në procesin gjyqësor i cili ka...

Ka qenë mësuese, këtë detaj nuk e dinim për këngëtaren e njohur shqiptare

Show-biz

Ka qenë mësuese, këtë detaj nuk e dinim për këngëtaren e njohur shqiptare

Ajo është sot ndër këngëtaret më të njohura dhe më të dashura për publikun shqiptar. Bëhet fjalë për Eli Farën. Ajo ishte sot e ftuar në studion e “Rudina” në Tv...

Studimi: Aspirina nuk mund ta mbajë mjekun larg

Aktualitet

Studimi: Aspirina nuk mund ta mbajë mjekun larg

Sipas një studimi, një aspirinë në ditë nuk mund ta mbajë mjekun larg. Miliona njerëz marrin çdo ditë një dozë aspirinë në mënyrë që të shmangin atakun kardiak. Përfitimet e...