Në Panairin e 21 të Librit “Tirana 2018”, i cili po zhvillohet në Pallatin e Kongreseve, janë ndarë çmimet e…
Botohet një fotografi e piktorit të shquar Sadik Kaceli, “Nder i Kombit” përballë kalasë së Petrelës, duke piktuaruar peisazhin e…
 Sindi Mamaqi, një prej zërave më të mirë të operas shqiptare, ka nisurme sukses rrugën e karrierës profesionale në Shtetet…
Shqipëria do të përballet me Skocinë ditën e shtunë në takimin e vlefshëm për Grupin 1 të Ligës së Kombeve.  …
Shprehje fantastike nga Danielle Steel. “Ndoshta disa njerëz nuk do të jenë përgjithmonë në jetën tonë. Disa mund të jenë…
Një program krejt i veçantë që mban firmën prestigjoze të Pëllumb Kullës si autor, një thesar i humorit shqiptar, të…
Poeti disdent Havzi Nela, i cili u var nga regjimi komunist,  30 vjet më parë, në sheshin e Kuksit, prezantohet…
Paraditja e sotme ka qenë mjaft e frekuentuar në Panairin e Librit, i çelur paraditen e së mërkurës. Me qindra…
Në edicionin e 21-të të Panairit të Librit shtëpia botuese “55” sjellë disa tituj të rinj dhe një sërë librash…
Në prezantimin e librit 'Kur sunduesit grinden' ka qenë i pranishëm vetë shkrimtari i madh Ismail Kadare i cili ka…
Një tablo e piktorit britanik, David Hockney u shit për 90,3 milionë dollarë gjatë ankandit të realizuar të premten nga…
Drama “Ditari i Ana Frank” në regjinë e Armela Demaj solli premierën në skenën e Teatrit Metropol mbrëmjen e djeshme…

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!