Kolonia Ndërkombëtare “Ditët e Mios” nisi rrugëtimin ditën e djeshme për të 11-tin vit radhazi në Korçë. Piktorë nga Shqipëria…
Ekspozita “Histori në dru” prezanton për publikun 30 vepra të piktorit të njohur Gazmend Leka në galerinë e artit “Kalo”.…
“At Sergi” nga Leon Tolstoy erdhi premierë mbrëmjen e djeshme për publikun në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. …
E turpshme! Skandaloze! Ministrja e Kultures se Shqiperise, Mirela Kumbaro nuk i coi asnje urim regjisorit e stafit te filmit…
Aktori amerikan Leonardo DiCaprio dhe regjisori Martin Scorsese do të punojnë sërish bashkë në adaptimin kinematografik të “Killers of the…
Piktorët që duan të ekspozojnë veprat e tyre me shumë vështirësi munden të hapin ekspozita. Për shkak të mungesës së…
Në kuadër të javës së gjuhës dhe kulturës italiane në Kalanë e Beratit u zhvillua “Maratona e artit dhe poezisë…
"Lakuriqi i natës" me muzikë të Johann Strauss dhe libret të Carl Haffner e Richard Genne vjen në skenën e…
Filmi “Delegacioni” u vlerësua si më i miri në Festivalin e Varshavës në Poloni, që këtë vit zhvilloi edicionin e…
“At Sergi” nga Leon Tolstoy premierë mbrëmjen e sotme në skenën e  Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Vepra në sallën…
“Balkan's Gate” këtë vit në Shkodër bëri bashkë regjisorë nga Italia, Franca, Irani dhe SHBA. Projekti nisi në datë 14…
Një tjetër foto e rrallë e me vlera del nga arkvi i të madhit Lasgush Poradeci. E bija, Maria, ka…

Lajmet e fundit

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Aktualitet

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Radhë të gjatë kilometrike në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës në Gjirokastër. Një qytetare që ka dërguar pamjet pranë Ora News, thotë se ndodhet që prej orës 16:00 në...

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Globi

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Një ngjarje interesante ka ndodhur në Francë gjatë ceremonisë për të  përkujtuar 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Një grua 101-vjeçare ka ngatërruar kancelaren Angela Merkel me bashkëshorten...

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Aktualitet

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Një i moshuar ka humbur jetën pasditen e së hënës pasi është goditur nga një makinë. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Klos të Cërrikut, ku mjeti drejtuar nga shtetasi me iniciale...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!