“Hunter Killer” është një film rreth një kapiteni të papërvojë të nëndetëses amerikane, e cila në bashkëpunim me njësitë speciale…
Akademia Diplomatike e Vjenës organizoi prezantimin e librit “Rizbulimi i të përbashkëtave, një kaleidoskop i historisë dhe i së tashmes…
 Në kuadër të tetorit gjerman artistja Katerina Horn, në bashkëpunim me aktoren shqiptare Ema Andrea, sjellin shfaqjen e titulluar “Jam…
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka theksuar se tenori i mirënjohur, Ramë Lahaj, që i ka pushtuar skenat prestigjioze dhe…
Fondet që ndan Ministria e Kulturës që janë mbështetje për librin dhe përkthimin për autorë dhe përkthyes nuk shkojnë gjithmonë…
Festivali i Këngës në RTSH edicionin i 57 me një skemë të re për publikun. Festivali do të zhvillohet mbrëmjet…
Shfaqja “Dogfall” e autorit australian, Caleb Lewis, me regji të Stefan Çapalikut, e cila përkujton 100-vjetorin e Luftës së Parë…
Nesër është 1 nëntor. Sezoni artistik në Teatrin Kombëtar ka nisur prej kohësh, por nga institucioni nuk ka një kalendar…
 Përfaqësues të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit zhvilluan një takim me kryetarin e ri të delegacionit të BE në Evropë,…
Shfaqja "Maskuar" vjen premierë në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Vepra teatrore shkruar nga autori izraelit Ilan Hatsor përthyer nga…
Filmi ‘Ajo’ është përzgjedhur në konkurencë zyrtare në seksionin Cinema of Tomorow në festivalin e kategorisë A Cairo International Film…
Dokumentari “Lutja” vjen me krijimtarinë dhe punën ndër vite të profesorit të Universitetit të Arteve piktorit Gazmend Leka. Një realizim…

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Kuriozitete

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Rreth 130 vite pasi kilogrami u përcaktua nga një masë metali që është mbajtur në një kasafortë në Paris, shkencëtarët kanë votuar për ndryshim dhe një sistem të ri që...

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Aktualitet

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Librazhd – Elbasan. Aksidenti ka ndodhur pranë lokalit të njohur me emrin “Zeneli”. Ka qenë një autobus që është përplasur me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!