Kryevepra e dramaturgjisë franceze "Shërbëtoret" e autorit Jean Genet vjen më 3 nëntor ora 19:00 në sallën Goethe. Vepra e…
Në prag të ardhjes së stinës së vjeshtës, në Mat është mbajtur “Hani i Piktorëve”, ku do të shpaloset puna…
 “Balkan Contemporary Music Festival” nis edicionin e dytë më 30 tetor. Festivali, i organizuar nga Shoqata e Kompozitorëve Shqiptarë (A.C.A),…
Busti i heroit tonë kombëtar, Skënderbeut tashmë qëndron edhe në Bulevardin ‘Nicolae Iorga’ të qytetit Craiova të Rumanisë. Një grup…
Në teatrin “Skampa” të qytetit të Elbasanit u shfaq pjesa teatrore “Dogfall” e autorit australian Caleb Lewis me regji nga…
Teatri shqiptar duhet të ketë më tepër përfaqësime në skenat e huaja në festivale të ndryshme. Kjo deri tani nuk…
Orkestra e harqeve “Aleksandër Moisiu” të Durrësit është nderuar këto ditë me çmimin “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, duke u vlerësuar si…
Violonçelisti shqiptar më famë ndërkombëtare Vlorent Xhafaj u rikthye në Tiranë, mbrëmjen e djeshme për publikun kryeqytetas me një koncert…
 Filmi “Vulë” me skenar dhe regji nga Valmir Tertini ka përfunduar xhirimet. Xhirimet e filmit janë bërë jo vetëm në…
 Filmi “Streha mes reve” me skenar dhe regji nga Robert Budina do të jetë premierë botërore në një festival të…
Komedia "Njeriu që pa vdekjen me sy" me regji nga Elma Doresi në skenën rumune në kuadër të Javës Kulturore.…
“Ka muzikë në shtëpinë e madhe” është libri më i ri që i shtohet botimeve shqip. Aja Çela është autorja…

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!