Në shenjë homazhi për viktimat nga shembja e urës në Gjenova në Itali. Arthur Rimbaud Urat Qiej gri të kristaltë.…
Dhori Qiriazi Të dua! Mendohu! Të dua! Kapërcej udhëkryqet e jetës, kapërcej shiritat e bardhë të rrugëve të asfaltuara me…
Nga Dhimitër Gegprifti Nuk mund të kuptohej çelja e sezonit veror në qytetin e Pogradecit në 16 qershor 2018 pa…
Ja 15 autorë që duhet ta kishin marrë çmimin “Nobel”, por që nuk arritën dot ta merrnin Autorët e poshtshënuar…
Filmi “Ajo” me skenar dhe regji nga More Raça dhe producent Sunaj Raça, ka fituar të drejtën të konkurrojë për…
Të lexuarit e një libri po shuhet pak e pak sidomos edhe për shkak të ndikimit të teknologjisë, internetit, por…
“Kinematografia dhe teatri janë harruar, nuk kemi më regjisorë si dikur”, një deklaratë e dhimbshme e aktores së  mirënjohur Jetmira…
Mbrëmjen e së enjtes nis në qytetin e Ulqinit edicioni i katërt i festivalit, që bën bashkë në konkurrim filma…
Dje ishte Dita Botërore e Fotografisë. Në këtë ditë të shënuar kujtojmë një nga operatorët e shquar të filmit shqiptar,…
Bëhet fjalë për veprën teatrore “Gomari i Babatasit” me regjisorin Altin Basha, me të cilin në fund të muajit shtator…

Lajmet e fundit

Shqipëria kërkon një vend në Këshillin e Sigurimit të OKB-ës

Globi

Shqipëria kërkon një vend në Këshillin e Sigurimit të OKB-ës

Shqipëria synon të zërë një nga vendet si anëtar jo i përhershëm në Këshillin e Sigurimit të Kombëve të Bashkuara. Këtë e bëri të ditur sot ministri i Jashtëm shqiptar...

400 familje pa drita e ujë në Lezhë, ja arsyeja

Aktualitet

400 familje pa drita e ujë në Lezhë, ja arsyeja

Më shumë se 400 familje janë lënë pa energji elektrike dhe pa ujë të pijshëm në Lezhë. Shkak për këtë janë bërë dy transformatorë, të cilët  kanë marrë flakë në fshatrat...

Presidenti Trump mban fjalim në Kombet e Bashkuara, kritikon ashpër Iranin

Globi

Presidenti Trump mban fjalim në Kombet e Bashkuara, kritikon ashpër Iranin

Presidenti amerikan Donald Trump, kritikoi ashpër Iranin në fjalimin e tij në Kombet e Bashkuara, duke ripërsëritur se vendimi i tij për t’u tërhequr nga marrëveshja ndërkombëtare për Iranin, ishte...