"Lakuriqi i natës" me muzikë të Johann Strauss dhe libret të Carl Haffner e Richard Genne vjen në skenën e…
Filmi “Delegacioni” u vlerësua si më i miri në Festivalin e Varshavës në Poloni, që këtë vit zhvilloi edicionin e…
“At Sergi” nga Leon Tolstoy premierë mbrëmjen e sotme në skenën e  Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Vepra në sallën…
“Balkan's Gate” këtë vit në Shkodër bëri bashkë regjisorë nga Italia, Franca, Irani dhe SHBA. Projekti nisi në datë 14…
Një tjetër foto e rrallë e me vlera del nga arkvi i të madhit Lasgush Poradeci. E bija, Maria, ka…
Bashkia Lezhë organizoi dje aktivitetin artistik muzikor-letrar në nder të At Gjergj Fishtës, në 147 vjetorin e lindjes së tij.…
Këtë vit në ndarjen e çmimeve të kinematografisë ‘Oscar’ do të jenë pjesë edhe 3 prodhime shqiptare. Filmat në fjalë…
NGA: GËZIM LLOJDIA 1.Emigrimi Në udhët e emigrimit ishte edhe ky djalosh kur mërgoi nga brigjet e qytetit të tij…
Filmi “Delegacioni” u vlerësua si më i miri në Festivalin e Varshavës. Festivali këtë vit zhvilloi edicionin e 34 dhe…
Nga sot deri më 30 tetor në Qendrën Kulturore Rinore do të mbahet edicioni i 12 i Festivalit Ndërkombëtar –…
Edicioni i XXII i FNP "Ditët e Naimit"Në hyrje të Qendrës së Kulturës, publikut edhe në këtë hapje iu dhurua…
“Rrëfimet e një koleksioni albanologjik, Shqipëria dhe shqiptarët nga Skënderbeu tek Pavarësia”,  me larmishmërinë e librave të vet, me epokat…

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!