Dren Abazi bashkë me Zig Zag Orchestrën rikthehet në Tiranë për një koncert të radhës, shkruan KultPlus. Koncerti do të…
Sindikata e Artistëve të Skenës dhe Ekranit (SASE) proteston ndaj fyerjes që u është bërë sot dy aktoreve të shquara…
Sot artistët e TK, qytetarë dhe intelektualë të vendit do të protestojnë para Parlamentit për të ndaluar votimin për prishjen…
Me 23 shtator rikthehet në Radio-Televizionit Shqiptar Junior Fest, festivali i këngës për fëmijë nga mosha 9-14 vjeç. Janë përzgjedhur…
Nga Hugo Drochon I pyetur se kush është autori më i mbivlerësuar në një intervistë të kohëve të fundit, Stiven…
Qoftë duke i ikur persekutimit, qoftë duke kërkuar mundësi të reja, këto figura u zhvendosën në toka të reja dhe gjetën suksesin:…
 “E dashur… E kam kuptuar që shkrimtari është gjithmonë në luftë me mjedisin në të cilin shkruan, tamam si dashuria…
Ministria e Kulturës vazhdimisht, pothuajse përditë, hedh në treg lajme që kanë të bëjnë me restaurimin e monumenteve të trashëgimisë…
Tani e tutje ish- shkolla 9-vjecare “SabaudinGabrani 2” do të mbajë emrin e aktores së shquar të skenës dhe ekranit,…
Autori japonez Haruki Murakami ka kërkuar tërheqjen e nominimit të tij për çmimin alternativ “Nobel në Letërsi”, duke thënë se…

Lajmet e fundit

Pompeo: SHBA do të fitojë luftën tregtare me Kinën

Globi

Pompeo: SHBA do të fitojë luftën tregtare me Kinën

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo, tha sot se vendi i tij do të "fitojë" luftën tregtare kundër Kinës, duke vlerësuar Pekinin përgjegjës për konfliktin me rritjen e tarifave doganore...

Maqedoni/ Shkëndija fiton në frymën e fundit, sukses edhe për Shkupin

Sport

Maqedoni/ Shkëndija fiton në frymën e fundit, sukses edhe për Shkupin

Janë luajtur sot ndeshjet e mbetura të javës së gjashtë në kampionatin e Maqedonisë dhe sfida më e luftuar ka qenë ajo mes Sileksit dhe Shkëndijës. Ishin miqtë tetovarë që...

Nigeri: Piratët rrëmbejnë 12 pjesëtarë të një anijeje mallrash zvicerane

Globi

Nigeri: Piratët rrëmbejnë 12 pjesëtarë të një anijeje mallrash zvicerane

Piratët kanë rrëmbyer 12 pjesëtar të një ekuipazhit të një anije mallrash zvicerane që po lundronte në ujërat nigeriane. Massoel Shipping tha se anija e tyre MV Glarus, që po transportonte...