Zëri i artistëve për probleme të ndryshme sipas tyre nuk është dëgjuar nga Ministria e Kulturës. Në një kohë që…
Me rastin e 3015-vjetorit të krijimit të qytetit të Durrësit, shoqata që mban emrin e qytetit tonë “Durrësi” ka zhvilluar…
Piktori i mirënjohur pogradecar Anastas Kostandini, një nga emrat më të vlerësuar në art brenda dhe jashtë vendit, autor i…
Historia e Skënderbeut realizuar në pikturë për publikun vjen në ekspozitën me veprat e piktorit Vangjel Gjikondi. Janë 60 vepra…
Vitit kulturor Austri- Shqipëri po vijon me aktivitete dhe veprimtari të ndryshme artistike dhe kulturore. Në këtë kuadër ka nisur…
Pas gjashtë edicioneve me të cilat tërhoqi vëmendjen e publikut dhe ringjalli teatrin dhe “Çarshinë e Vjetër” të Gjakovës, Komedia…
Drama “Rrajtë që lëvizin” shkruar nga Ernest Koliqi pritet të jetë një nga premierat teatrore në sezonin artistik të Teatrit…
Artistja 85 vjeçare japoneze Yoko Ono është një prej pjesëmarrëseve në Sallonin e Tetorit këtë vit në Beograd. Ajo që…
Këshilli i Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës ka konstatuar se Këshilli Drejtues i Teatrit Kombëtar të Kosovës e…
“Kërcënimi i së vërtetës” është tema e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut, i cili edhe këtë…

Lajmet e fundit

Maqedoni/ Shkëndija fiton në frymën e fundit, sukses edhe për Shkupin

Sport

Maqedoni/ Shkëndija fiton në frymën e fundit, sukses edhe për Shkupin

Janë luajtur sot ndeshjet e mbetura të javës së gjashtë në kampionatin e Maqedonisë dhe sfida më e luftuar ka qenë ajo mes Sileksit dhe Shkëndijës. Ishin miqtë tetovarë që...

Nigeri: Piratët rrëmbejnë 12 pjesëtarë të një anijeje mallrash zvicerane

Globi

Nigeri: Piratët rrëmbejnë 12 pjesëtarë të një anijeje mallrash zvicerane

Piratët kanë rrëmbyer 12 pjesëtar të një ekuipazhit të një anije mallrash zvicerane që po lundronte në ujërat nigeriane. Massoel Shipping tha se anija e tyre MV Glarus, që po transportonte...

Përcaktohet sa është vlera e dëmeve të luftës së Serbisë në Kosovë

Bota Shqiptare

Përcaktohet sa është vlera e dëmeve të luftës së Serbisë në Kosovë

Aktualisht, Kosova dhe Serbia janë futur në fazën finale të dialogut, në të cilën është paralajmëruar edhe arritja e një marrëveshjeje finale që do të nënkuptonte normalizimin e raporteve ndërmjet...