Me rastin e 3015-vjetorit të krijimit të qytetit të Durrësit, shoqata që mban emrin e qytetit tonë “Durrësi” ka zhvilluar…
Piktori i mirënjohur pogradecar Anastas Kostandini, një nga emrat më të vlerësuar në art brenda dhe jashtë vendit, autor i…
Historia e Skënderbeut realizuar në pikturë për publikun vjen në ekspozitën me veprat e piktorit Vangjel Gjikondi. Janë 60 vepra…
Vitit kulturor Austri- Shqipëri po vijon me aktivitete dhe veprimtari të ndryshme artistike dhe kulturore. Në këtë kuadër ka nisur…
Pas gjashtë edicioneve me të cilat tërhoqi vëmendjen e publikut dhe ringjalli teatrin dhe “Çarshinë e Vjetër” të Gjakovës, Komedia…
Drama “Rrajtë që lëvizin” shkruar nga Ernest Koliqi pritet të jetë një nga premierat teatrore në sezonin artistik të Teatrit…
Artistja 85 vjeçare japoneze Yoko Ono është një prej pjesëmarrëseve në Sallonin e Tetorit këtë vit në Beograd. Ajo që…
Këshilli i Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës ka konstatuar se Këshilli Drejtues i Teatrit Kombëtar të Kosovës e…
“Kërcënimi i së vërtetës” është tema e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut, i cili edhe këtë…
“Kam vënë re që këtu ka një mbivendosje te institucionet dhe një amulli të paparë, si dhe një shpërndarje që…
Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit, ngjarja më e rëndësishme teatrore e vitit nga Teatri Kombëtar, organizohet me rastin e Vitit Mbarëkombëtar…
Në kuadër të turneut të tij botëror “Vita ce n’e”, i cili do të përfshijë të gjitha kontinentet, Eros Ramazzotti…

Lajmet e fundit

Zbulohet varri antik në Egjipt

Globi

Zbulohet varri antik në Egjipt

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një varr antik më shumë se 4,400-vjeçar në kompleksin e piramidave të Sakaras. Varri privat, rreth 10 metra i gjatë dhe 3 metra i lartë, mendohet se...

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Aktualitet

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Ish-drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto ka vendosur mos t’ia lërë harresës arrestimin dhe mbajtjen në paraburgim më tepër se një vit.   Përmes një padie civile, ish zyrtari i larte...

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

Aktualitet

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

‘Global teacher Prize 2019’  ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesëve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 38...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!