Nga Marjana BULKU Potent në skenë , me një zë të thellë sikur del prej mijëra vitesh e kërkon të…
Dikur emigrant në Greqi, por Marko Caka arriti të fusë këmbët në studiot e televizioneve kombëtare atje. Brenda 3 viteve,…
Keni ndër mend të kaloni një fundjavë në mesin e një bukurie të virgjër fshatare? Nivica e Kurveleshit me gjithçka…
Qyteti i Tiranës u themelua në vitin 1614 nga Sulejman Pashë Bargjini, me origjinë nga fshati Mullet dhe për herë të parë emri i Tiranës…
Një interviste me nobelistin japonez Kazuo Ishiguro Manga, inteligjenca artificiale si dhe  burime te tjera te inspirimit Pasi iu akordua…
Ditët e fundit kryeqyteti është mbushur me piktura murale dhe fasada të ngjryrosura nga artistë nga thuajse 12 vende të…
Ndryshe nga kryeministri, kryebashkiaku Veliaj tregohet “më i afërt” me artistët, di të përfitojë prej tyre, në dobi të imazhit…
Mbi 100 artistë po ndezin Pazarin e Vjetër të Korçës me muzikën tradicionale të sazeve. Festivali Folklorik Tipologjik Kombëtar i…
"Qëllimi im si krijues ka qënë gjithnjë të bëj ç’është e mundur për të ndihmuar, sado në mënyrë modeste, në…
I ftuar nga botuesi i tij Luc Vidal, drejtues i shtëpisë botuese “Éditions du Petit Véhicule”, poeti i njohur Agim…
Një kopje e 500 viteve më pare e një letre të shkruar nga Kristofor Kolombi, që tregon zbulimet e tij…
Në Tiranë, historiani Romeo Gurakuqi sapo ka botuar studimin e tij shumëvjeçar “Shqipëria dhe Tokat e Lirueme 1939 - 1946”.…

Lajmet e fundit

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Aktualitet

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Një i moshuar ka humbur jetën pasditen e së hënës pasi është goditur nga një makinë. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Klos të Cërrikut, ku mjeti drejtuar nga shtetasi me iniciale...

Firmoset urdhër-arresti për Nikolla Gruevskin

Bota Shqiptare

Firmoset urdhër-arresti për Nikolla Gruevskin

Ministria e Brendshme maqedonase ka firmosur urdhër arrestin për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski. Ky vendim erdhi pas njoftimit nga Gjykata Penala që nuk ka mundur të gjejë të akuzuarin Nikolla Gruevski për...

Lajme të mira nga aktori i humorit që pësoi atak kardiak

Kulturë

Lajme të mira nga aktori i humorit që pësoi atak kardiak

Aktori i njohur i humorit shkodran Besnik Çinari, pak ditë më parë luftoi për jetën, por tashmë ai e ka kaluar rrezikun, pas një ndërhyrje që pati në zemër. Ai...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!