0 Në përfundim të Luftës së Dytë Botërore, si fituesit, ashtu edhe humbësit, kërkonin me zë të lartë ndryshime sociale…
Historiani dhe deputeti i Partisë Demokratike Romeo Gurakuqi së shpejti vjen për lexuesit me një libër të ri. Njoftimin e…
Instituti Albanologjik mirëpriti sot prezantimin e dy vëllimeve të para të kompletit të veprës së Mid’hat Frashërit. Vëllime këto të…
Festivalet e filmit lindën në mesin e viteve 70-të, atëherë kur kinostudioja “Shqipëria e re” prodhonte plot 14 filma artistikë…
Festivali i filmit shqiptar është harruar nga institucionet, nuk po kujtohen që tradita e tij ka nisur që në vitin…
Skenat e seksit në kinematografi sa vijnë e bëhen edhe më të zakonshme, edhe pse nuk mund të themi se…
Akademia suedeze ka njoftuar se sivjet nuk do të jepet çmimi Nobel për letërsi, raporton agjencia e lajmeve “TT”. Kjo…
Eugen Bushpepa është vlerësuar nga mediat vendasë në Lisbonë si një nga vokalet më të mira të këtij Eurovizioni. Drejtori…
Audituesit shqiptarë kanë sjellë në gjuhën shqipe botimin Simbolet e Polonisë, një shenjë falenderimi për mbështetjen që ky shtet ka…

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...