Qoftë duke i ikur persekutimit, qoftë duke kërkuar mundësi të reja, këto figura u zhvendosën në toka të reja dhe…
Artistja nga Kosova Flaka Halit, do të çelë në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë një ekspozitë personale. “Këtu-apo atje,…
Elbenita Kajtazi dhe Marigona Qerkezi e kanë kaluar edhe një fazë tjetër në garën operistike Operalia. Sonte, në një natë…
“Shkodra Jazz Festival” nisi edicionin e nëntë në qytetin e Shkodrës. Një festival që bën bashkë artistë të huaj emra…
Në fillim të shtatorit 1928, kur Shqipëria sapo ishte shndërruar në mbretëri dhe Presidenti Ahmet Zogu ishte shpallur Mbret, në…
Aktori dhe regjisori vlonjat Jorgaq Tushe pohon se nëse flitet për artin në vend është gjithmonë i fundit. Në një…
Gjermania është mbështetësja kryesore e Festivalit të 13-të Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut në Shqipëri (IHRFFA). Dje u…
Filmi që shpalos rrëfimin e tre fëmijëve në një udhëtim me biçikleta dhe peripecitë që hasin kur u bie të…
Është bërë publik repertori i muajit shtator ku përveç shfaqjeve të tjera që do të rikthehen në këtë sezon, TKK,…
Festivali ndërkombëtar i filmit “Dea Open Air” do të zhvillojë edicionin e tij të pestë. Festivali vijon traditën në rivierën…
Çmimi Kombëtar për Veprën Jetësore “Bekim Fehmiu” iu nda regjisorit të ndjerë Besim Sahatçiu, ndërsa çmimi vjetor i Kinematografisë iu…
Festivali Mbarëkombëtar i Komedisë do të shndërrojë Korçën në një qytet festiv dhe argëtues për qytetarët dhe turistët që vizitojnë…

Lajmet e fundit

Kush është shqiptari që u vra mbrëmë në Greqi

Aktualitet

Kush është shqiptari që u vra mbrëmë në Greqi

Një shqiptar ka mbetur i vrarë mbrëmjen e kësaj të mërkure në Greqinë fqinje. Ai u ekzekutua me një plumb në kokë, rreth orës 22:40, gjatë kohës që ndodhej i ulur në një...

Sytë tregojnë sa të stresuar jeni

Lifestyle

Sytë tregojnë sa të stresuar jeni

Shikimi në sytë e një personi mund të tregojë se sa i stresuar është. Ky është raporti i një studimi të realizuar së fundmi. Shkencëtarët kanë zbuluar se madhësia e bebëzave ndryshon...

Trenat përplasen kokë më kokë

Globi

Trenat përplasen kokë më kokë

Të paktën 7 persona humbën dhe mbi 40 të tjerë mbetën të lënduar si pasojë e përplasjes së dy trenave në Turqi. Aksidenti i rëndë ndodhi në një stacion hekurudhor...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!