Ja teksti i fjalimit: «Zotërinj! Aspiroj të jem deputet, sepse dua të vjedh sa më shumë dhe të “rregullohem” sa…
Flaka Halit çel ekspozitën e parë personale në Shqipëri Artistja kosovare Flaka Halitit është me fat se ekspozitën e saj…
 Muzetë në vend janë mes shumë problemeve. Jo vetëm të kushteve që duhet për objektet e ekspozuara, por nuk janë…
Ka vdekur në moshën 82 vjeçare aktori Burt Reynolds nga një sulm në zemër. TMZ raporton se ai ka vdekur në…
Ky film bazohet në ngjarje të vërtetë e cila ka ndodhur në luftën e fundit në Ballkan, ajo e Kosovës,…
Kur ishte 59 vjeç, pas katër viteve të persekutimit, Alexander Solzhenitsyn Isayevich ftohet për të mbajtur një fjalim në Universitetin…
Mbrëmë u mbyll festivali I përvitshëm “Etno Fest”, që zhvilohet në Kukaj, Kosovë. Në përfundim festivali  ndau çmimet e edicionit…
Artisi i njohur shqiptar Agim Sulaj fiton çmimin e dytë në bienalen ndërkombëtare të humorit e karikaturës në Espinhal të…
GKA dhe Ministria e Kulturës kanë përgjegjësi për bllokimin e konkursit “Onufri”, organizimi duhej të niste në prill. Për edicionin…
Piktori i mirënjohur Vangjel Gjikondi sjell në Muzeun Historik Kombëtar 50 tabllo nga epika e Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti…

Lajmet e fundit

Maqedoni/ Shkëndija fiton në frymën e fundit, sukses edhe për Shkupin

Sport

Maqedoni/ Shkëndija fiton në frymën e fundit, sukses edhe për Shkupin

Janë luajtur sot ndeshjet e mbetura të javës së gjashtë në kampionatin e Maqedonisë dhe sfida më e luftuar ka qenë ajo mes Sileksit dhe Shkëndijës. Ishin miqtë tetovarë që...

Nigeri: Piratët rrëmbejnë 12 pjesëtarë të një anijeje mallrash zvicerane

Globi

Nigeri: Piratët rrëmbejnë 12 pjesëtarë të një anijeje mallrash zvicerane

Piratët kanë rrëmbyer 12 pjesëtar të një ekuipazhit të një anije mallrash zvicerane që po lundronte në ujërat nigeriane. Massoel Shipping tha se anija e tyre MV Glarus, që po transportonte...

Përcaktohet sa është vlera e dëmeve të luftës së Serbisë në Kosovë

Bota Shqiptare

Përcaktohet sa është vlera e dëmeve të luftës së Serbisë në Kosovë

Aktualisht, Kosova dhe Serbia janë futur në fazën finale të dialogut, në të cilën është paralajmëruar edhe arritja e një marrëveshjeje finale që do të nënkuptonte normalizimin e raporteve ndërmjet...