Ministria Kumbaro bëri një ligj mizeralbël për të drejtën e autorit. Me Sportelin Unik konsumohet e drejta e autorit për…
Prej dy ditësh japin shfaqje në Teatrin e Metropolit grupe të ndryshme të teatrove të kukullave. Që nga 27 maj…
Perla më e madhe natyrale e ujërave të ëmbla, e cila për një periudhë kohe i përkiste mbretëreshës Katerina II…
Një prej vendeve më të njohura për historinë Ilire rrezikon të zhduket. Amantia e lashtë po masakrohet vazhdimisht nga gjuetarët…
Festivali Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë do të çelë më 1 qershor edicionin e tij të 56-të. Por në prag…
Ka ndërruar jetë në moshën 61-vjeçare xhuxhi më “i lumtur” i Borëbardhës, Tayyar Yildiz. Këtë lajm e ka përcjellë artisti…
Ai është një nga ikonat e baletit shqiptar dhe prej vitesh është kthyer në një nga emrat më të rëndësishëm…
Nga Kalosh Çeliku   Dorëzohu! Të kemi shtrirë përtokë Me librin tënd të nemur ende në duar.   Vëllimet të…
Nga Baki Ymeri Ata që do të shkojnë nesër në Paris, nuk do ta gjejnë qytetin pitoresk të rinisë sonë,…
Më 25 maj 1718, në Teatro della Pergola, në Firencë, u dha premiera e operës "Scanderbeg" të Vivaldit Akademiku Ennio…
Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës zj. Voltana Ademi i ka rezervuar një pritje të veçantë finalistëve të Çmimit “Pjetër Gaci”,…
Alkan Nallbani, Ardian Isufi, Bryan Chrisite dhe Graham Day Guerra ekspozojnë në galerinë e artit FAB Ekspozita “Space 4” vjen…

Lajmet e fundit

Deri dje vidhin lokale, sot iu ndodh e papritura

Aktualitet

Deri dje vidhin lokale, sot iu ndodh e papritura

Një grup hajdutësh që vidhte lokale dhe dyqane në qytetin e Durrësit është goditur nga policia.  Gjithashtu gjatë kontrolleve janë arrestuar edhe dy shtetas të tjerë me lëndë narkotike dhe armë...

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Aktualitet

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Kanë nisur reshjet e para të dëborës në qarkun e Korçës. Prej dy orësh kanë nisur reshjet e para në këtë qytet, ndërsa deri tani nuk raportohet për bllokim rrugësh. Kjo...

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Aktualitet

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Një tjetër peshkaqen është kapur këtë herë në rrjetat e peshkatarëve, në zonën e Himarës.  Një ditë më parë një peshkaqen , me gjatësi 3.5 m dhe me një peshë prej 400 kg u...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!