Aktori Jack O’Connell është shpërblyer si aktori më i mirë, në Festivalin e Filmave të Shkurtë të Budapestit (BUSHO), për…
 Festivali ndërkombëtar i filmit “Dea Open Air” ka nisur edicionin e tij të pestë. Festivali vijon traditën në Sarandë. Jashtë…
Gazeta prestigjioze amerikane, New York Times, i rekomandon lexuesit të lexojnë librin “Kamarja e turpit” të shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare…
Ndërtimi i statujës më të lartë në botë po shkon drejt fundit në Indi. Në momentin e përfundimit, statuja do…
Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli" me shfaqjen teatrore “Darka e lamtumirës” dy mbrëmje me radhë në skenën e teatrit “Skampa”…
Është dita e regjisorit Julian Schanabel që sjell në Venecia 75 “At eternity’s gate”, një film për vitet e fundit…
Conway Savage, pianisti për një kohë të gjatë i Nick Cave and the Bad Seeds, ka vdekur në moshën 58…
Dhe nuk janë Parodistët e njohur të Vlorës, siç ndodh ngahera, por janë dy të rinj, Genti dhe Teo, që…
Flaka magjike e animacionit në kinematografinë shqiptare ishte veçanërisht e ndritshme gjatë viteve ’90, ndaj në 4 shtator Arkivi Filmit…
Se shumë krijues e gjejnë frymëzimin më lehtë nën ndikimin e substancave të ndryshme dihet moti. Këtu përjashtim nuk kanë…

Lajmet e fundit

Përcaktohet sa është vlera e dëmeve të luftës së Serbisë në Kosovë

Bota Shqiptare

Përcaktohet sa është vlera e dëmeve të luftës së Serbisë në Kosovë

Aktualisht, Kosova dhe Serbia janë futur në fazën finale të dialogut, në të cilën është paralajmëruar edhe arritja e një marrëveshjeje finale që do të nënkuptonte normalizimin e raporteve ndërmjet...

Rregulli i ri, vështirësohet marrja e Green Card në SHBA

Aktualitet

Rregulli i ri, vështirësohet marrja e Green Card në SHBA

Administrata e Donald Trump paralajmëroi se po përgatit një rregull të ri, i cili ua vështirëson marrjen e “Green Card”-ës emigranteve të ndodhur ligjërisht në SHBA dhe marrjen e vizave...

Zyrtarisht vjeshtë/ Sinoptikanët paralajmërojnë rënie temperaturash

Aktualitet

Zyrtarisht vjeshtë/ Sinoptikanët paralajmërojnë rënie temperaturash

Duke filluar nga dita e nesërme, do të kemi rënie drastike të temperaturave. Zyrtarisht nga dita e Hënë në darkë do të futemi në stinën e vjeshtës. Gjatë ditës së hënë...