Nga një pikturë misterioze 30-mijëvjeçare te “Katedralja e mendjes” e Jackson Pollock e deri te numri një i historisë Leonardo…
Më shpejt takon kryeministrin e vendit sot se sa drejtorin e GKA Artistët janë lënë në harresë dhe problemet janë…
Inis Neziri nga Shqipëria, ka fituar çmimin e madh të Festivalit Ndërkombëtar “Dreri i Artë” 2018. Çmimi ju dha nga…
Fansat e grupit muzikor Irlandez U2 kanë ngelur të zgjënjyer kur shfaqja e që grupi po jepte mbrëmjen e djeshme…
“Me gjithë handikapet ligjore dhe mungesën e politikave të zhvillimit të artit dhe kulturës në vend, penalizimi i artit skenik…
Teatri në Shqipëri është pështyrë ndër gjithë këto vite nga politikanët. Kështu pohon regjisori Bujar Alimani, i cili iu bashkua…
1- Gratë e mençura nuk jetojnë duke u ankuar, ato krijojnë ndryshimin. 2- Gratë e mençura janë të guximshme. 3-…
Rreth 100 figura letrare të Suedisë kanë pyetur librashitësit që të vijnë me një listë të shkurtër të autorëve për…
Në fshatin Kukaj të Prishtinës u hap edicioni i tetë i festivalit "Etno Fest", ku hapja fillimisht u bë me…
“Kodi i nderit”, filmi i metrazhit të gjatë me skenar nga Valton Jakupi dhe Lirie Sahiti, e regji të Valton…

Lajmet e fundit

VIDEO/ Shikoni pamjet tragjike, 3 të rinj në motor i shpëtojnë mrekullisht vdekjes

Globi

VIDEO/ Shikoni pamjet tragjike, 3 të rinj në motor i shpëtojnë mrekullisht vdekjes

Tre të rinj në gjendje të dehur janë përfshirë në një aksident teksa drejtonin një motor. Nga sa mund të dallohet në videon, e filmuar nga kamerat e sigurisë në...

Ushtarët izraelitë ngacmojnë seksualisht gratë palestineze dhe u vjedhin paratë

Globi

Ushtarët izraelitë ngacmojnë seksualisht gratë palestineze dhe u vjedhin paratë

Dy ushtarë izraelitë akuzohen për ngacmimin seksual të grave palestineze dhe vjedhjen e parave dhe sendeve personale nga palestinezët që kalojnë nëpër një pikë kontrolli në pjesën qendrore të Bregut...

Pompeo: SHBA do të fitojë luftën tregtare me Kinën

Globi

Pompeo: SHBA do të fitojë luftën tregtare me Kinën

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo, tha sot se vendi i tij do të "fitojë" luftën tregtare kundër Kinës, duke vlerësuar Pekinin përgjegjës për konfliktin me rritjen e tarifave doganore...