Komedia “Kopraci” vepër e Molierit me regji nga Dhimitër Orgocka vjen premierë për publikun mbrëmjen e datës 1 dhjetor në…
Ajo është një artiste e veçantë e cila shpesh ka besuar në superioritetin e gjinisë mashkullore. Nuk e ka të…
Sapo ka përfunduar me sukses premiera botërore e filmit “Streha mes reve” e regjisorit Robert Budina Premiera botërore e këtij…
100 vjet pas vdekjes së Carit të fundit, Nikolla II dhe anëtarërve të familjes së tij, historiani dhe shkrimtari i…
Në fshatin Llakatund të Vlorës janë rivarrosur eshtrat e Syrja Bej Vlorës. Personalitiet i Syrja Bej Vlorës, u nderua me…
Istref  Haxhillari Ishte shtatori i largët 1968, viti i kremtimit të pesëqind vjetorit të vdekjes së Skënderbeut, kur djaloshi pogradecar,…
Drejtori i kësaj shkolle, Kastriot Sada ka treguar për KosovaPress se ky koncert realizohet fal nxënësve të kësaj shkolle.Shkolla e…
Krijuesi i “SpongeBob SquarePants”, Stephen Hillenburg ka vdekur në moshën 57 vjeçare. Lajmi u konfirmua nga Nickelodeon, që ka transmetuar…
Në 1982, Teatri Popullor ngjiti në skenë dramën “Udha e flamurit”, kushtuar shpalljes së pavarësisë më 28 nëntor 1912. Autorë:…
Akademia e Studimeve Albanologjike organizon edicionin e IX të veprimtarive “Ditët e Albanologjisë”. Këto veprimtari do të zhvillohen në datat…
Muzeu i Kastriotëve në Sinë, investim i sapo përfunduar nga Ministria e Kulturës, ka nisur të organizojë aktivitetet e para…
Shqiptarët gëzohen që mundën të hyjnë në familjen e popujve të lirë. Me këto fjalë iu drejtua Ismail Qemali Fuqive…

Lajmet e fundit

Zbulohet varri antik në Egjipt

Globi

Zbulohet varri antik në Egjipt

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një varr antik më shumë se 4,400-vjeçar në kompleksin e piramidave të Sakaras. Varri privat, rreth 10 metra i gjatë dhe 3 metra i lartë, mendohet se...

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Aktualitet

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Ish-drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto ka vendosur mos t’ia lërë harresës arrestimin dhe mbajtjen në paraburgim më tepër se një vit.   Përmes një padie civile, ish zyrtari i larte...

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

Aktualitet

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

‘Global teacher Prize 2019’  ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesëve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 38...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!