Festivali Ndërkombëtar i Prozës do të mbahet për herë të parë në Kosovë, në tetor të këtij viti, dhe do…
Drama shqipe si laborator njohjeje dhe kërkimi e mbi të gjitha si formë e të qenit së bashku vjen për…
Monodrama "Infermiere Eva" shkruar nga Valentina Dafa, me interpretimin e aktores Miola Sitaj erdhi premierë mbrëmë në skenën e Teatrit…
Festina Mejzini zëri më unik që e ka Shqipëria dhe mbetet i tillë, e ndrojtur nga brenda por shpërthyese nga…
Mbrëmë, në edicionin e 66-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të San Sebastianit u mbajt premiera botërore për filmin artistik…
“Vetëvrasësi” vjen sonte si produksion i Teatrit të Korçës “Andon Zako Çajupi” me autor Nikolai Erdman, dhe regji nga Sulejman…
Valmir Tertini është nga regjisorët e rinj të talentuar, shumë premtues, fitues i disa çmimieve të rëndësishme ndërkombëtare për flimat…
“Nga paaftësia e saj, Kumbaro i ka çuar institucionet e artit dhe kulturës në një "Kolaps" total, ku dominon arroganca,…
Nga Takuina Truja Adami Duket i pabesueshëm lajmi, që nxënësja jonë  16 vjecare, fal përgatitjes së saj dhe mbështetur nga…
“Jam i prekur nga këto festime. Jam një kompozitor si shumë të tjerë, diçka më ka shkuar mirë e diçka…
Studiuesi i Tiranës historike, Gazmend Bakiu, në sheshin para Teatrit Kombëtar, orën 19.00 të mbrëmjes së 27 shtatorit, bëri një…
Orkestra Frymore e qytetit të Beratit, nën drejtimin e dirigjentit Fatbardh Dervishi, u vlerësua me çmimin “Pjetër Dungu”, në “Takimin…

Lajmet e fundit

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Politikë

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka komentuar arrestimet e bujshme të dy ish-deputetëve socialistë Arben Çuko dhe Arben Ndoka. Sipas tij arrestimet tregojnë atë që opozita e ka thënë...

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Globi

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Një nxënës i ka vënë pistoletën në kokë mësueses së tij në mënyrë që ajo t’i hiqte mungesën. Pamjet janë xhiruar në një shkollë të mesme në Creteil të Francës. Edhe...

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Aktualitet

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Këto ditë vjeshte pa reshje shiu kanë dhënë alarmin në Lumin Buna. Uji është tërhequr dhe lumi i ngjan një moçali. Banorët, por edhe ekspertët e mjedisin thonë se gjendja është...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!