Filmi shqiptar “Delegacioni” premierë botërore në “Warsaw Film Festival”. Projekti kinematografik që nisi nga Artan Minarolli me skenar shkruar prej…
“Ditari i një trupi” është romani më i ri nga autori francez Daniel Pennac, që përkthehet në shqip nga prof.…
Konferenca Ndërkombëtare Albanologjike erdhi sot për studiuesit dhe të pranishmit e interesuar mbi historinë dhe fakte mbi epokën e heroit…
Violinisti i mirënjohur Florian Vlashi do të jetë të dielën protagonist, së bashku me violonçelisten Ruslana Prokopenko, në koncertin që…
Shkrimtarja nga Guadalupe, Maryse Condé disa herë e cituar për Nobelin, u shpall sot fituesja e çmimit të ri në…
Kërkesat e artistëve nuk janë plotësuar nga Ministria e Kulturës.  Në këto kushte kryetari i SPASH pohon se me fillimin…
Gashi nënshkruan vendimin për aprovim të listës së Trashëgimisë Kulturore për Mbrojtje të Përkohshme Filmi kult i regjisorit Quentin Tarantino,…
Revista “Diturija” e Lumo Skëndos, rikthehen thesaret e humbura Në kremtimet e 110-vjetorit të Kongresit të Manastirit, Biblioteka Kombëtare e…
Pas vdekjes së shkrimtarit Fatos Arapi, të shumta kanë qenë mesazhet plot dhimbje për këtë humbje të madhe për letërsinë…
 Dymbëdhjetë vjet që “Argjiro” organizon festivalin ndërkombëtar “Takimet Muzikore të Dy Botëve”, i cili mbrëmë shënoi natën e fundit në…
Ekspozita fotografike “Nadar-n Mes rregullave dhe tekave” e mjeshtrit të fotografisë franceze Nadar e kuruar nga Michel Poivert, solli në…
Filmi “Gardhi” nga Lendita Zeqiraj fiton çmimin kryesor në Hamptons Film Festival në SHBA, duke iu ofruar edhe më afër…

Lajmet e fundit

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Politikë

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka komentuar arrestimet e bujshme të dy ish-deputetëve socialistë Arben Çuko dhe Arben Ndoka. Sipas tij arrestimet tregojnë atë që opozita e ka thënë...

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Globi

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Një nxënës i ka vënë pistoletën në kokë mësueses së tij në mënyrë që ajo t’i hiqte mungesën. Pamjet janë xhiruar në një shkollë të mesme në Creteil të Francës. Edhe...

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Aktualitet

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Këto ditë vjeshte pa reshje shiu kanë dhënë alarmin në Lumin Buna. Uji është tërhequr dhe lumi i ngjan një moçali. Banorët, por edhe ekspertët e mjedisin thonë se gjendja është...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!