Hiti më i suksesshëm i momentit në arenën ndërkombëtare ka “vulën” e një artisteje shqiptare. “Thank you, next” nga Ariana Grande…
Në gusht të vitit 1955 u botua libri i parë i rekordeve Guinness, një botim me 198 faqe që u…
Filharmonia e Kosovës sonte do të mbajë një koncert në të cilin do të sjell në Prishtinë dy muzikante nga…
 Ekspozita “Kruja dhe Skënderbeu”e 54 piktorëve shqiptarë u çel mbrëmjen e djeshme në qytetin bregdetar të Vlorës, në kuadër të…
“Hyjneshat” e skulptores Arjetë Miftari po vazhdojnë rrugëtimin e tyre të cilin e filluan në Prishtinë e vazhduan në Berlinë,…
Më dhjetë dhjetor të vitit 1901, ndahen për herë të parë Çmimet Nobel. Pas negociatave të tejzgjatura, pjesërisht me qeverinë…
Nga 19 deri me 23 dhjetor do të mbahet  në Shkup Java e Filmit të Kosovës. Organizimin e javës së…
Në Katedralen e Shën Gjergjit në Boston u nderua dje Gjergj Kastrioti Skënderbeu, me disa kumtesa dhe shfaqje. Në aktivitet…
Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasija" të qytetit bregdetar, shoqatat kulture atdhetare "Labëria" dhe "Ismail Qemali", në bashkëpunim me…
Shoqata e Miqësisë Austri- Shqipëri dhe Ambasada e Shqipërisë në Vjenë me mbështetjen e “Vienna Insurance Group” organizuan Koncertin Solo…
“Streha mes reve” është filmi më i fundit i regjisorit Robert Budina, që nga data 14 dhjetor vjen premierë për…
Shkrimtari Ridvan Dibra, autor i mbi njëzet librave në prozë, poezi, eseistikë e studime letrare, si një prej zërave më…

Lajmet e fundit

Zbulohet varri antik në Egjipt

Globi

Zbulohet varri antik në Egjipt

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një varr antik më shumë se 4,400-vjeçar në kompleksin e piramidave të Sakaras. Varri privat, rreth 10 metra i gjatë dhe 3 metra i lartë, mendohet se...

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Aktualitet

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Ish-drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto ka vendosur mos t’ia lërë harresës arrestimin dhe mbajtjen në paraburgim më tepër se një vit.   Përmes një padie civile, ish zyrtari i larte...

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

Aktualitet

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

‘Global teacher Prize 2019’  ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesëve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 38...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!