Prezantohen paraprakisht 22 këngët e konkurrentëve në edicionin e 57-të Festivalit të Këngës në RadioTelevizionin Publik Shqiptar. Në tre net,…
Festivali “Kenga Magjike” ka nisur atëherë kur muzika e vërtetë shqiptare duhej të rilindte dhe kur më shumë se kushdo,…
Këngëtarja e njohur Besa Kokëdhima ka dalë në mbështetje të studentëve që kanë protestuar gjatë dy ditë ve të fundit.…
Jaho Brahaj tregon ndryshimin mes lahutës shqiptare dhe gusles.  Jo vetëm lahuta dhe të kënduarit me lahutë, por duket se edhe…
Gani Mehmetaj Hungaria, Polonia, Çekia, Sllovenia e Kroacia realizuan disa filma kritikë për Luftën e Dytë Botërore, ku partizanët nuk…
 Shqipëri – Itali, tashmë do të kenë bashkëpunime të reja në fushën e restaurimit të monumenteve të kulturës. Në ambientet…
Vasil Tole: Mos u merrni kujt i përket lahuta, serbët kanë guslën e tyre, ne kemi lahutën tonë. Çështja është…
Drama “Kreolët e Ballkanit” vjen premierë në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” për publikun. Shkruar dhe me regji…
Në Teatrin Metropol kjo është fundjava e fundit, që do të ngjisë në skenë për këtë vit shfaqjen teatrore “Ditari…
Instituti i Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit (ISKK), prezantoi në sallën e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, librin…
shtë hedhur sot shorti që përcakton radhën e këngëve konkurruese në natën e parë të Fest’ 57. Sipas shortit renditja…
“Grand gala. Të gjithë e duan Agim Krajkën", me këtë titull manifestiv krijimtaria muzikore e kompozitorit Agim Krajka do të…

Lajmet e fundit

Zbulohet varri antik në Egjipt

Globi

Zbulohet varri antik në Egjipt

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një varr antik më shumë se 4,400-vjeçar në kompleksin e piramidave të Sakaras. Varri privat, rreth 10 metra i gjatë dhe 3 metra i lartë, mendohet se...

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Aktualitet

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Ish-drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto ka vendosur mos t’ia lërë harresës arrestimin dhe mbajtjen në paraburgim më tepër se një vit.   Përmes një padie civile, ish zyrtari i larte...

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

Aktualitet

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

‘Global teacher Prize 2019’  ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesëve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 38...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!