Përballja me veten si pasqyrim i një të kaluare jo fort te lehtë dhe një të tashmeje më ndryshe vjen…
Skandali i radhës për Ministirnë e Kulturës vjen nga Franca, që Mirela e ka aq përzemër e që  UNESCO-n e…
Nata e parë gjysmëfinale mbahet sonte në Pallatin e Kongreseve në Tiranë. Nata e dytë mbahet nesër, e enjte, derisa…
Shfaqja teatrore “Kreditorët” vepër nga August Strindberg me regji nga Luli Hoxha vjen për publikun premierë nesër në mbrëmje te…
Drama “Tri gra dhe Misugi” vijon në skenat teatrore në qytete e Kosovës. Mbrëmja e datës 10 dhjetor, shfaqja me…
Këngëtarja Vikena Kamenica është tërhequr nga gara në festivalin e 57-të të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar. Si pasojë e…
Shengen është një fshat i vendosur në brigjet e lumit Moselle, në trekëndëshin kufitar të Luksemburgut, Gjermanisë dhe Francës. Këtu…
Redaksia e kulturës në gazetën “Zëri” në bashkëpunim me librarinë “Buzuku” në Prishtinë, në kuadër të rubrikës “Libri i javës”, këtë të…
Histori dashurie, Aksion, Dramë. Vjen në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” drama shqip me autor dhe regjisor Enver…
Publiku – pjesë përbërëse e artit filmor Nga Gani Mehmetaj Pas premierës së filmit "Hëna" në konferencën për shtyp u…
Është vështirë të dihet se kush jam unë; të presim edhe nja qind vjet, “ndoshta deri atëherë do të ketë…
Kënga “Natën e mirë”, e këngëtares Vikena Kamenica nuk do të jetë pjesë e konkurrimit në Fesivalin e 57-të të…

Lajmet e fundit

Zbulohet varri antik në Egjipt

Globi

Zbulohet varri antik në Egjipt

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një varr antik më shumë se 4,400-vjeçar në kompleksin e piramidave të Sakaras. Varri privat, rreth 10 metra i gjatë dhe 3 metra i lartë, mendohet se...

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Aktualitet

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Ish-drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto ka vendosur mos t’ia lërë harresës arrestimin dhe mbajtjen në paraburgim më tepër se një vit.   Përmes një padie civile, ish zyrtari i larte...

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

Aktualitet

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

‘Global teacher Prize 2019’  ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesëve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 38...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!