Flori Slatina Sot u shua një nga aktorët e veçantë të Teatrit Kombëtar, një emër i shquar i plejadës së…
Mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja festoi 60 vjetorin e daljes për herë të parë në skenë, me një…
Regjisori Limani ka thënë se Teatri Shqiptar në Amerikë, e në veçanti kjo shfaqje po pritet shumë mirë nga audienca.Njihet…
Në Fier është çelur edicioni i katërt i grafikës shqiptare. Këtë vit marrin pjese rreth 30 artistë të cilët kërkuan…
Namik Dokle, i cili kohët e fundit i është kushtuar letërsisë, ka ndarë me miqtë e tij një rrëfim nga…
Edicioni i 17 i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Marrakesh ka filluar mbrëmjen e së premtes, me pjesëmarrjen e një…
60 vjet më parë, ditën e premierës së operës “Mrika” në Shkodër u shua aktori i shquar shkodran, Zef Jubani.…
 Ditët e festave të nëntorit për shqiptarët ishin gjithashtu dhe ditë që ata vizituan institucionet e artit dhe historisë. Kjo tregon…
Kantautori Elton Deda prezantohet në Fest’ 57 me “Qetësisht”, një këngë për jetën. “Pas gjithë gjërave që kam kaluar në…
Përballja me realitetin dhe nevoja për dashurinë në familje vënë përballë dy çifte në skenën e ”arTurbinës”. Dy të rinj…
Opera ‘Anne & Zef’, e përkthyer në anglisht tregon historinë e Anne Frank që takon djalin 15-vjeçar shqiptar Zef Bunga…
Këtë vendim ministri Gashi ia dorëzoi sot këngëtares Nexhmije Pagarusha gjatë vizitës që i bëri në banesën e sajMinistri i…

Lajmet e fundit

Zbulohet varri antik në Egjipt

Globi

Zbulohet varri antik në Egjipt

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një varr antik më shumë se 4,400-vjeçar në kompleksin e piramidave të Sakaras. Varri privat, rreth 10 metra i gjatë dhe 3 metra i lartë, mendohet se...

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Aktualitet

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Ish-drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto ka vendosur mos t’ia lërë harresës arrestimin dhe mbajtjen në paraburgim më tepër se një vit.   Përmes një padie civile, ish zyrtari i larte...

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

Aktualitet

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

‘Global teacher Prize 2019’  ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesëve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 38...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!