Në skenën ”arTurbina” vjen shfaqja “Terror”, me regji nga Gëzim Kame për publikun kryeqytetas. Shfaqja vjen për artdashësit nën interpretimin e…
Me rastin e përkthimit dhe botimit në gjuhën shqipe të serisë për fëmijë “Platonët e vegjël”, të ideuar nga filozofi…
Pas propozimit të Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që nga sot…
Qendra historike e Beratit është e rrezikuar për specialistët e trashëgimisë kulturore në mungesë të projekteve për ndërhyrje në banesat…
Jean-Claude Arnault, njeriu në qendër të skandalit për abuzim seksual dhe përfitime të jashtëligjshme financiare që e la sivjet letërsinë…
Instituti i Monumenteve të Kulturës ka publikuar së fundi librin e autorit Aleksandër Meksi ”Restaurimi i monumenteve të arkitekturës”.  Libri…
“Makaronat e shejtanit” vepër e autorit Lazër Lumezi vjen premierë për publikun në skenën e Teatrit Metropol me regji nga…
Këngëtari i famshëm francez Charles Aznavour ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare. Kantautori, i cili një muaj më parë kishte…
Festivali Mbarëkombëtar i Teatrove u mbyll me triumfin e “babait”. Kupa e festivalit, si “Aktori më i mirë” iu dha…
Komisioni përzgjedhës i bucetit të Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu, busti të cilit do të vendoset në qendër të qytetit të…
Zbulimet e fundit arkeologjike në Shqipëri që i përkasin shek VII kanë tërhequr vëmendjen e medias prestigjioze amerikane si gazetës…
“E kujt është përgjegjësia kur prodhimi artistik nuk ka impaktin e duhur? E regjisorit? Aktorët? Buxhetet e ulëta? Apo, e…

Lajmet e fundit

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Politikë

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka komentuar arrestimet e bujshme të dy ish-deputetëve socialistë Arben Çuko dhe Arben Ndoka. Sipas tij arrestimet tregojnë atë që opozita e ka thënë...

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Globi

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Një nxënës i ka vënë pistoletën në kokë mësueses së tij në mënyrë që ajo t’i hiqte mungesën. Pamjet janë xhiruar në një shkollë të mesme në Creteil të Francës. Edhe...

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Aktualitet

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Këto ditë vjeshte pa reshje shiu kanë dhënë alarmin në Lumin Buna. Uji është tërhequr dhe lumi i ngjan një moçali. Banorët, por edhe ekspertët e mjedisin thonë se gjendja është...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!