Keith Richards la të kuptohej se turneu i ardhshëm i “Rolling Stones” mund të jetë edhe i fundit për grupin…
Të rrallë janë ata aktorë shqiptarë që ngjiten në skenë pas moshës 90-vjecare. Madje janë të rrallë edhe ata actorë…
Opera e parë shqiptare “Mrika” e kompozitorit të shquar shqiptar Prenk Jakova (1917–1969) me libret të shkrimtarit Llazar Siliqi, u…
Komedia “Kopraci” vepër e Molierit me regji nga Dhimitër Orgocka vjen premierë për publikun mbrëmjen e datës 1 dhjetor në…
”A keni parë ndonjëherë ndonjë grua Nudo? Patjetër që po! E dini çfarë është? Një i ri me gjoks të…
 Më 28 nëntor 1953, në skenën e Universitetit të Arteve sot, me shfaqjen "Rusallka" të kompozitorit rus A.S. Dargomizhskij, nis…
Drama “Jashtë derës” vijon shfaqjet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Nga mbrëmja e sotme deri të dielën…
Akademia e Studimeve Albanologjike organizon edicionin e IX të veprimtarive “Ditët e Albanologjisë”. Këto veprimtari do të zhvillohen në datat…
Artistët dhe pedagogët e arteve janë bërë bashkë në ekspozitën “Proçes”, që është e shpërndarë në tre galeri arti, ”FAB”,…
Në ditën Kombëtare të Pavarësisë së Shqipërisë, selia e Ministrisë së Jashtme Italiane i ka hapur dyert "Shqipërisë Fantastike" të…
Shoqata Lidhja e Shqiptarëve të Rumanisë organizoi më 26 nëntor një pritje me rastin  e ditës kombëtare të shqiptarëve në mjediset…
Drama “At Sergi” mbrëmë shënoi premierën në Teatrin Kombëtar të Kosovës. Vepra e shkruar nga Tolstoi me regji nga Fatos…

Lajmet e fundit

Zbulohet varri antik në Egjipt

Globi

Zbulohet varri antik në Egjipt

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një varr antik më shumë se 4,400-vjeçar në kompleksin e piramidave të Sakaras. Varri privat, rreth 10 metra i gjatë dhe 3 metra i lartë, mendohet se...

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Aktualitet

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Ish-drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto ka vendosur mos t’ia lërë harresës arrestimin dhe mbajtjen në paraburgim më tepër se një vit.   Përmes një padie civile, ish zyrtari i larte...

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

Aktualitet

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

‘Global teacher Prize 2019’  ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesëve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 38...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!