Aventura perandorake e Putinit në Siri

(Nju Jork Tajms)

 

Në qershor 1772, forcat ruse bombarduan, mësynë dhe pushtuan Bejrutin, një fortesë në bregdetin e Sirisë Osmane. Rusët ishin duke mbështetur aleatin e tyre, një despot arab të pamëshirshëm. Kur u kthyen pas një viti, ata e pushtuan Bejrutin përreth 6 muaj. Ashtu si tani, edhe asokohe ata panë se politika siriane ishte një kazan ku vlonin grindje mes fraksioneve etnike, të cilën u përpoqën ta zbusnin me gjyle dhe barut.

Sot, presidenti rus Vladimir V.Putin ka shumë motive në Siri, por ne duhet të kemi parasysh pikësëpari vizionin rus të misionit të saj tradicional në Lindjen e Mesme dhe sesi kjo ndikon tek mendja e Kremlinit dhe jo vetëm e Kremlinit: zëdhënësi i Kishës Ortodokse Ruse tha se ndërhyrja e z.Putin është pjesë e “rolit të veçantë që vendi ynë ka luajtur përherë në Lindjen e Mesme”.

Lidhjet e Rusisë me rajonin i kanë rrënjët tek roli i vetëcaktuar i Rusisë si gardiane e Krishterimit Ortodoks, për të cilën pretendon se e ka trashëguar nga Çezarët Bizantinë pas rënies së Kostandinopojës në 1453 – pra “carët”. Carët e konsideronin Moskën jo vetëm si Romën e Tretë, por edhe si Jerusalemin e Ri dhe gardianin e Krishterimit ortodoks në Ballkan dhe në botën arabe, të cilat, përfshirë vendet e shenjta të Jeruzalemit, sundoheshin nga osmanët pas 1517.

Fshatarët e devotshëm besonin se para se të ndaheshin nga jeta duhet të ndërmerrnin një pelegrinazh në Jerusalem dhe të lagnin qefinin në Jordan. Deri në 1917, carët i bekonin ujërat e “Jordanit” çdo 6 janar, në lumin Moskë e më vonë në lumin Neva.

Ndërhyrja e parë madhore e Rusisë filloi në 1789, kur Katerina e Madhe ishte në luftë me Osmanët dhe Konti Aleksei Orlov, vëllai i dashnorit të saj Grigory, lundroi flotën baltike përmes Ngushticës së Gjibraltarit për të organizuar rebelime në Mesdhe. Duke rekrutuar admiralët skocezë, Orlov shkatërroi flotën osmane në Çezmë, pas së cilës rusët përkohësisht dominuan Mesdheun Lindor.

Ndërkohë, në Egjipt dhe Siri (që përfshinin Libinë dhe Izraelin) komandantët respektivisht arabë, Ali Pasha dhe Dahir al-Umar, bashkëpunuan për të marrë Damaskun nga osmanët, por ata pësuan disfatë. Të dëshpëruar, ata kërkuan ndihmë nga Orlovi dhe Katerina, të cilën pranuan t’i mbështesni në këmbim të zotërimit të Jerusalemit. Anijet e Orlovit bombarduan qytetet siriane dhe pushtuan Bejrutin. Ata u larguan në 1774, kur Rusia i lëshoi aleatët e saj sirianë në këmbim të koncesioneve osmane mbi Ukrainën dhe Krimenë. Megjithatë, një bazë mesdhetare ruse ishte tanimë një qëllim strategjik: Katerina dhe partneri i saj, Princi Potemkin, aneksuan Krimenë, ku themeluan flotën e Detit të Zi, e më pas u përpoqën të negocionin për një bazë në Minorca.

Pasardhësit e Katerinës e shihnin veten si kryqtarë, me Rusinë të destinuar për të sunduar Kostandinopojën dhe Jerusalemin. Në fund ishte kjo aspiratë – dhe një zënkë për Kishën e Ringjalljes, mes ortodoksëve të mbështetur nga Rusia dhe katolikëve të mbështetur nga Franca – që çoi në Luftën e Krimesë.

Disfata e Rusisë në 1856 bindën Aleksandrin II dhe carët pasues që të hiqnin dorë nga përdorimi i forcës për të pushtuar Jerusalemin, duke favorizuar diplomacinë dhe mjetet influencuese. Por, gjatë Luftës së Parë Botërore, forcat ruse pushtuan Persinë Veriore dhe Irakun Osman e pothuajse sa s’morën Bagdadin. Në 1916, Ministri i Jashtëm i Nikolas II, Sergei Sazanov negocioi Traktatin Sykes-Picot-Sazanov, e cila i premtonte Rusisë Stambollin, territore të Turqisë, Kurdistanin dhe një pjesë nga Jeruzalemi – një perandori e Lindjes së Mesme e cila u prish nga Revolucioni Bolshevik.

Sovjetikët ateistë trashëguan një version sekular të këtyre ëndrrave. Në 1945, në Potsdam, Stalini kërkoi mandat kujdestarie mbi Tripolitaninë, Libinë dhe Izraelin e njohur më vonë, me shpresën për të fituar një bazë në Mesdhe. Këto kërkesa iu hodhën poshtë, por Lufta e Ftohtë e bëri Rusinë një fuqi në Lindjen e Mesme, duke mbështetur Gamal Abdel Nasserin të Egjiptit me 50.000 këshilltarë sovjetikë

Deri në ndërhyrjen e fundit, përfshirja luftarake e Rusisë u pa gjatë luftës Izrael-Egjipt 1967-1970, ku pilotët sovjetik luftonin me ata izraelitë. Kur pasardhësi i Nasserit, Anëard Sadat dëboi rusët, këta të fundit kultivuan një trio diktatorësh: Muammar el-Gadafin në Libi, Sadam Hysenin në Irak dhe Hafez al-Assadin në Siri. Të tre, sundimtarë mizore, regjime me natyrë dinastike-mafioze që fshiheshin prapa fasadës së partive socialiste, planifikimeve centraliste dhe kulteve staliniste të personalitetit. Gjeneral Assad dhe Kolonel Gadafi shiheshin vazhdimisht të fotografoheshin duke u përqafuar vëllazërisht me sekretarin e Përgjithshëm sovjetik, Leonid Brezhnjev. Gjenerali Assad, i stërvitur si pilot në Rusi, i dha akses Moskës në Portin Detar të Tartusit, tashmë aseti i vetëm i Rusisë në rajon.

Me kolapsin e Bashkimit Sovjetik në 1991 ranë dhe influencat ruse. Moska i shihte me hidhërim ndërhyrjet perëndimore që shkatërruan Sadam Hyseinin dhe Gadafin. Tërheqja amerikane nga rajoni i ofron Putinit – i cili e sheh veten si një lider me një personalitet tradicional rus nga carët e deri më sot – një mundësi për të minuar prestigjin amerikan e për ta projektuar Rusinë si një arbitër botëror të padiskutueshëm. Shpëtimi i Bashar al-Assad-it kundër opozitës dhe Shtetit Islamik është në sinkron me luftën e Rusisë kundër xhihadistëve çeçenë që tundin banerat e Kalifatit ndërsa suksesi do t’i japë leva në Iran dhe Turqi, ku Rusia dikur ushtronte muskujt e saj.

Thënë kjo, z.Putin mund të përfundojë si Katerina, duke shkëmbyer influencën siriane për t’i dhënë fund sanksioneve e për të siguruar aneksimin e Krimesë. Në një farë mënyrë, mbrojtja e autokracisë në Siri është një mbrojtje që Putini i bën vetë autokracisë së tij kundër rebelimit. Formula e pushtetit në Rusi është kjo: autokraci në Kremlin në këmbim të sigurisë dhe zhvillimit të brendshëm dhe lavdisë jashtë vendit-dhe të paktën për tani, ka diçka magjepsëse në këtë aventura orientale, si filmi Beau Geste” me bomba Sukhoi.Kur Aleksandri II zhvilloi luftëra ekzotike në Azi, një nga ministrat e tij, Konti Valuevi shkroi, “ka diçka erotike mbi gjithçka që ndodh në frontet e largëta”.

Moskës i mungojnë burimet për të zëvendësuar Amerikën dhe do të gjejë në Siri një moçal, por rusët ndjejnë se një Rusi e madhe perandorake ka qenë gjithmonë një lojtar në Lindjen e Mesme- dhe guximi vlen shumë në këtë botë të egër.

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>