Ballkani, në protesta për Haradinajn, autoritetet franceze vihen në vështirësi  

hajradinaj

Marsh protestues kundër ndalimit të Haradinajt në Francë – Mijëra qytetarë dje kanë marrë pjesë në Marshin Protestues, me moton “Ramush Haradinaj është Kosova”. Ata janë mbledhur para Pallatit të Rinisë në Prishtinë e pastaj kanë marshuar në mënyrë të qetë deri të Ambasada e Francës në Prishtinë dhe anasjelltas, thuhet në kumtesën e Aleancës për ardhmërinë e Kosovës (AAK), e cila e ka organizuar marshin protestues. Drejtuesit e marshit protestues kanë dorëzuar në ambasadë një letër, përmes së cilës u kërkohet organeve të gjyqësisë së Francës që të mos zvarriten proceduarat gjyqësore ndaj Haradinajt dhe ai të lejohet të vazhdojë i lirë rrugëtimin e tij. Ardian Gjini, anëtar i kryesisë së AAK-së, ka thënë se arrestimi i Haradinajt nga autoritetet franceze me një fletë-arrest nga Serbia është poshtërim për Kosovën. “Nuk është drejtësi me mbajt një njeri që ka vendosur gurin e themelit të lirisë këtu. Edhe Franca edhe Sllovenia dhe Amerika edhe e gjithë bota e lirë i ruajnë gurët e themeleve të pavarësisë dhe të lirisë së vet, edhe ne duhet të ruajmë gurtë e lirisë pavarësisë dhe themelet e shtetit tonë”, ka thënë Gjini. Ai e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës që nuk ka arritur të mbrojë qytetarët e vendit të vet. “Ne nuk e kemi pasur një qeveri e cila din të kujdeset për qytetarët e vet që din të kujdeset për vlerat e lirisë dhe të pavarësisë. Asnjë shtet nuk mund të ekzistojë nëse nuk kujdeset për vlerat e veta. Kjo qeveri ka lejuar që Serbia të na poshtërojë në vazhdimësi, Këto poshtërime duhet të ndalen”, ka thënë Gjini. AAK vlerëson se kërkesa për kthimin në atdhe të Ramush Haradinajt duhet të konsiderohet detyrë shtetërore dhe ka bërë thirrje për pezullimin e bisedimeve me Serbinë. Po dje, Grupi Parlamentar i AAK-së, ka nisur procedurën për thirrjen e një seance të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, për të shqyrtuar rastin e ndalimit të Haradinajt dhe të përfaqësuesve të tjerë politikë të Kosovës me urdhërarreste të lëshuara nga Serbia. Deputetët e AAK-së tashmë i kanë mbledhur nënshkrimet e nevojshme për seancë të jashtëzakonshme.

Përfaqësuesit ligjorë të Haradinajt dorëzojnë kërkesën për lirim me kusht/Zyrtarë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës i kanë konfirmuar Radios Evropa e Lirë se “përfaqësuesit ligjorë të zotit Haradinaj kanë deponuar tek autoritetet franceze kërkesën për lirimin e tij me kusht”. Një zëdhënës i AAK-së, Muharrem Nitaj, tha të premten se “kërkesa është deponuar dhe pritet lirimi me kusht i zotit Haradinaj”. Një gjykatë franceze mori vendimin për ta mbajtur në paraburgim ish-kryeministrin e Kosovës, “deri sa Serbia ta bëjë kërkesën zyrtare për ekstradimin e tij”. Autoritetet franceze ndaluan, të mërkurën, në aeroportin e Bazelit Ramush Haradinajn, mbi bazën e një urdhërarresti ndërkombëtar të lëshuar që më 2004 nga autoritetet e Serbisë, me pretendimet për krime lufte të kryera në periudhën e luftës në Kosovë. Vendimi i Gjykatës franceze për mbajtjen e zotit Haradinaj në paraburgim i jep një afat, siç thuhet në dokument, deri në “40 ditë autoriteteve të Serbisë për të kompletuar dokumentacionin me kërkesën për ekstradimin e tij”. Zyrtarët e partisë së Haradinajt thanë se presin që brenda ditësh Gjykata të vendos për lirimin me kusht të tij, që do të nënkuptonte “qëndrimin brenda shtetit francez deri në zgjidhjen e rastit nga gjykata franceze”. Ndërkohë ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, i tha Radios Evropa e Lirë, se “i është drejtuar sërish të premten homologut të saj francez me kërkesën për lirimin e Haradinajt” dhe tha se “po përcillen të gjithë hapat ligjor që do të mundësojnë lirimin e tij”. Hoxha iu drejtua dy herë me kërkesë ministrit francez të drejtësisë brenda vetëm dy ditëve. Ndërkohë, Ministria e Drejtësisë e Serbisë tha të premten se “në një afat sa më të shkurtër kohor” do të kërkojë nga Franca ekstradimin e Haradinajt. “Ministria e Drejtësisë e Republikës së Serbisë do të drejtojë në një afat sa më të shkurtër një kërkesë zyrtare për ekstradimin e Ramush Haradinajt”, tha për Radion Evropa e Lirë shërbimi për media I Ministrisë. Ramush Haradinaj qe arrestuar edhe në vitin 2015 në Slloveni në bazë të urdhërarrestit të policisë së Serbisë të vitit 2004 dhe qe mbajtur për disa ditë në arrest në Lubjanë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>