Basha: Mosbindje civile dhe revoltë për të larguar qeverinë

basha

Kreu i Opozitës: Shqipëria, nevojë urgjente për pastrim nga Edi Rama dhe banda e pisave hajdutë”

 

Deklarata/Shpresat e ndokujt se kjo qeveri mund të korrigjohej kanë marrë fund. Përballja e stuhishme e radhës do të jetë ajo për largimin e kësaj qeverie. Partia Demokratike dhe Opozita i prin kësaj stuhie për të ndërtuar një alternativë të plotë dhe konkrete për ri ngritjen dhe zhvillimin, për dekriminalizimin, për demokracinë e re përfaqësuese dhe gjithëpërfshirëse, për një ekonomi të fortë dhe një të nesërme të sigurt

 

Kreu i Opozitës, Lulzim Basha, ka deklaruar se mosbindja civile mbetet rruga e vetme për këtë qeveri të dështuar, ndërsa është fokusuar në progres raportin. Gjatë mbledhjes së grupit parlamentar demokrat, Basha u shpreh se ky dështim i dhimbshëm ka një përgjegjës të vetëm: Edi Ramën, autorin e inkriminimit të institucioneve dhe shkatërrimit të zgjedhjeve, bëma të patolerueshme për Bashkimin Evropian. Kreu i PD-së tha se lufta kundër informalitetit po rezulton e paefektshme edhe në muajin e dytë të saj.“Tetori rreth 30 milion humbje si shtatori sepse paratë vidhen”, ndërsa thekson se mosbindja civile ndaj kësaj qeverie ka nisur.“Fryma e mosbindjes po përhapet në formën e shpërthimit të pakënaqësisë. Askush nuk mund te pranojë më një qeveri që ka gënjyer e shkelmon ligjet, vjedh pa pushim”. Basha ka folur edhe për protestën e studentëve, ndërsa tha se PD mbështet pa asnjë kufizim protestën e ligjshme të studentëve. Në përfundim, Basha bëri apel për një bashkim të mbarë qytetarëve për të rrëzuar këtë qeveri të dështuar.“Shqiptarët kanë marrë dje një lajm të keq në vazhdën e lajmeve të këqija që po prodhon kjo qeveri ditë për ditë, mos hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian, një lajm i keq po jo i papritur. Hapja e negociatave do të ishte stafeta, apo thënë ndryshe, puna e parë, tulla e parë e qeverisë Rama-Meta në ngrehinën e integrimit evropian të vendit. Praktikisht jemi i vetmi vend në rajon që kemi marrë statusin e vendit kandidat dhe natyrisht kjo jo për meritë të kësaj mazhorance por nuk kemi hapur negociatat për anëtarësim. Ky dështim i dhimbshëm ka një përgjegjës të vetëm: Edi Ramën, autorin e inkriminimit të institucioneve dhe shkatërrimit të zgjedhjeve, dy bëmat e tij të papranueshme dhe të patolerueshme në Bashkimin Evropian. Raporti për Shqipërinë që u publikua dje e thotë qartë se korrupsioni është përhapur gjerësisht, se infiltrimi në sektorin publik i krimit të organizuar vazhdon të mbetet një shqetësim madhor që duhet të trajtohet me urgjencë. Nuk ka negociata pa miratuar dhe zbatuar deri në një ligjin e dekriminalizimit, të cilin Edi Rama vazhdon ta zvarrisë për interesat e agjendës së tij personale. Nuk ka përparim në procesin e integrimit me batërdinë e korrupsionit brenda në qeveri. Nuk hapen dyert e Evropës për Shqipërinë me zgjedhje farsë që kanë vrarë besimin e qytetarëve të vota e lirë, siç shënohet në raportin e OSBE/ODHIR-it”, deklaroi kreu Basha. Më tej, ai tha se për të mbuluar përgjegjësitë e tij të rënda dhe konkrete për krimin në sistem, korrupsionin e paparë dhe shkatërrimin e zgjedhjeve, Edi Rama përpiqet të kapet si i mbyturi pas fijes së barit me alibinë e reformës në drejtësi. “Reforma në drejtësi është e domosdoshme dhe urgjente, pa pikë dyshim. Ne kemi investuar gjithë vullnetin dhe kapacitetet tona me propozime dhe amendamente dhe propozime konkrete për hartimin dhe miratimin e një reforme të standardeve demokratike. Taksat rriten, qytetareve u merret dhe kacidhja e fundit, qeveria vazhdon te marrë borxh pas borxhi por asnjë investim nuk shihet as një lek nuk shkon për të përmirësuar jetën e qytetarëve. Ka shumë pyetje që ngrihen e po ngrihen anembanë vendit si një ortek. Pyetja kyçe, pyetja e pyetjeve, është: Ku shkojnë paratë e qytetarëve shqiptarë?

Ku shkojnë paratë e taksave të rritura, që sipërmarrësit e vegjël, të mesëm e të mëdhenj, me përjashtim të klientelës dhe oligarkëve të oborrit të Edi Ramës, i paguajnë një më një, me shpirt ndër dhëmbë?Ku shkojnë paratë e familjeve që paguajnë sa frengu pulën për çdo mall, për çdo shërbim dhe në shkëmbim nuk marrin as rritje rrogash, as rritje pensionesh, as rritje të ndihmës ekonomike, as rritje të cilësisë së shërbimeve, as rritje të punësimit, as rritje të mirëqenies, por vetëm përkeqësim?Ku shkon leku që përftohet nga pasuritë publike, nga nafta, nga telekomunikacioni, nga energjia, nga pasuritë ujore dhe nëntokësore, pra nga pasuritë e popullit? Kjo është pyetja që po godet me forcën e një uragani qeverinë më të korruptuar që vendi ka njohur; pyetja që ne duhet ta bëjmë refrenin e kërkesës popullore të llogarisë drejtuar një qeverie që ka ngritur në kult propagandën dhe ka flakur transparencën dhe llogaridhënien.

“Ku shkojnë paratë e qytetarëve” nuk është vetëm pyetje. Është zemëratë, është vetëdije, është thirrje. Sepse paratë e taksapaguesve dhe pasurive të vendit vidhen nga Edi Rama me bandën e tij të hajdutëve me dhe pa kollare”, tha Basha. Basha foli për protestat e studentëve, ndërsa shprehu mbështetjen e plotë të Partisë Demokratike për protestat e ligjshme të studentëve shqiptarë. “Ju bëj thirrje të rinjve pa dallime politike që ti bashkëngjiten këtyre protestave. Ju bëj thirrje qytetarëve të bëhen pjesë e kësaj proteste madhështore qytetare. Ne mbështesim pa asnjë kufizim, ne mbështesim tërësisht protestën e ligjshme të studentëve. Ne jemi në krahun e tyre dhe kërkojmë zhbërjen e këtij ligji klientelist dhe korruptiv dhe dhënien e të drejtës kushtetuese të arsimit publik me tarifa të përballueshme nga prindërit dhe familjet e studentëve shqiptarë”, deklaroi Basha. Në vazhdim, ai tha se “Paratë vidhën në dogana dhe tatime. Edhe në muajin tetor gropa e hajdutërisë në këto sektorë është po aq sa në muajin shtator, rreth 35 milionë dollarë. Këta janë muajt e aksionit të bujshëm kundër evazionit dhe informalitetit, që sipas kokoshit do të sillnin në arkën e shtetit 330 milion dollarë më shumë deri në fund të vitit. Në fakt janë 70 milionë më pak vetëm për Shtator-Tetor. 250 milionë dollarë më pak në këto 10 muaj. 1 milionë dollarë çdo ditë të zhdukura e të vjedhura. Ndonëse varfëria po rritet ndjeshëm në gjithë vendin, ndihma ekonomike rezulton 754 milionë lekë më e ulet sesa plani, ndërkohë që rezulton 3.8 miliardë më pak sesa e njëjta periudhe e vitit të kaluar, ose 23.5% më pak. Ndonëse papunësia është më e lartë sesa viti i kaluar, pagesa e papunësisë rezulton me 241 milionë lekë më e ulët, 33.7% më pak sesa viti i kaluar. Dogana është pusia ku banda e Edi Ramës kontrollon dhe administron kontrabandën e cigareve, naftës, mallrave të akcizës dhe mallrave të tjera. Kontrabandistët njihen tashmë me emër. Janë miqtë dhe ortakët e ngushtë të Edi Ramës. Ky është krye kontrabandisti. Të gjitha emërimet e reja nepotike, klienteliste, dhe kriminale në dogana dhe tatime, nga kreu në bazë, janë bërë në funksion të korrupsionit të Ballave, Kokëdhimëve, Braçeve dhe zyrtarëve të lartë që kanë pasur akses në këto emërime”, deklaroi kreu demokrat. Më tej, ai theksoi se “Sipas raportit të Kontrollit të Lartë të Shtetit, 46 % e tenderave të qeverisë pra afro gjysma, janë bërë me prokurim të drejtpërdrejtë me qëllim që fituesit e paracaktuar-miq, klientë, ortakë- të shpallen në zyrën e Kryeministrit. Vetëm javët e fundit, ne, Partia Demokratike, kemi denoncuar njëzet e dy tendera të pastër korruptivë të klikës në krye të qeverisë.

-Tenderin me vlerë 4 miliardë e 520 milion lekë që Rama i ka dhënë ndërtuesit të sarajave të tij, Pandi Carapulit, duke e shpallur fitues nga vendi i fundit, edhe pse oferta e tij ishte 500 mijë euro më e lartë se ajo e vendit të parë.

-28 tenderat e Ilir Beqës, kampionit të korrupsionit, që ia ka dhënë ortakut të tij, kompanisë modeste Intech+, 11 milion euro. Ky është një super skandal, por ministri dhe kryeministri as skuqen, as nxihen.

-Tenderin në vlerë 120 milion euro, që i është dhënë kompanisë së oligarkes, Vilma Nushi dhe tendera e koncesione të tjera si ai i hemodializës apo i sterilizimit, që arrijnë në shumën e 338 milionë euro njëri më skandaloz se tjetri, të gjitha në ministrinë e dalluar të shpërdorimit dhe vjedhjes se parasë publike, në atë të Beqës.

-Tenderat skandalozë të Lames së ALUIZNI-t, tenderat skandalozë të OSHEE, tenderin skandaloz të Jaguar-ve, të autoambulancave të cilët i bashkon si një fill i zi fakti se u janë dhënë në formë shpërblimi, dhe ortakërie shokëve, miqve të ngushtë të Ramës dhe klikës së tij.

-Tenderin skandaloz për rikonstruksionin e godinës së Ministrisë së Mbrojtjes, ku firma fituese është një kompani pastrimi, punonjësit e së cilës rezultojnë të jenë regjistruar si fshesarë.

-Konçensionin skandaloz të hekurudhës Vlorë-Fier, dhënë në shkelje të hapur të ligjit për konfliktin e interesit, djalit të zv kryetares së Kuvendit Valentina Leskaj, djalit tjetër të së cilës Edi Rama i ka akorduar, edhe 700 milionë lekë si ofertues i vetëm në tenderin për shëndetin psiqik të kryebanditit të OSHEE Ardian Çela”. Sipas Bashës, Shqipëria ka nevoje vërtet për pastrim por pastrimi nis me Edi Ramen dhe bandën e tij të pisave hajdutë. Pis me krimin e ngritur në pushtet, pis me korrupsionin në përmasa të panjohura deri me sot, pis me vjedhjen ashiqare të parave të shqiptarëve. “Qytetarët po ziejnë. E kanë kuptuar se kjo bande ishte e djegur për pushtet dhe erdhi me mashtrime. Fryma e mosbindjes civile po përhapet dhe po ngrihet si dallgë e fuqishme në mbarë vendin në formën e përballjes së përditshme të çdo shqiptari dhe shqiptareje me të vërtetat tronditëse të korrupsionit, abuzimit dhe vjedhjes kriminale të parave të qytetarëve. Fryma e mosbindjes civile po përhapet e po ngrihet si dallga në formën e shpërthimit të pakënaqësisë dhe revoltës te çdo njeri, te çdo shqiptar, në të katër anët e vendit. Askush nuk mund të pranojë më një qeveri që jo vetëm ka gënjyer për të gjitha premtimet, por që shkelmon ligjet pa pushim, vjedh pa pushim, me dorë të rëndë dhe guxon të sillet si një bandë me qytetarët shqiptarë”, tha kreu demokrat. Në përfundim ai shtoi se “Kjo frymë revolte po mblidhet dhe po tregon drejtimin e ri të ngjarjeve, rrugëdaljen nga gremina përmes përballjes popullore me shkaktaren e gjendjes se padurueshme, me qeverinë Rama-Meta. Nuk ka më as kohë as arsye për të mos u mbledhur e për t’i bërë me dije qeverisë së veshur me krim pakënaqësinë popullore. Shpresat e ndokujt se kjo qeveri mund të korrigjohej kanë marrë fund. Përballja e stuhishme e radhës do të jetë ajo për largimin e kësaj qeverie. Partia Demokratike dhe Opozita i prin kësaj stuhie revolte jo vetëm me denoncimet dhe përballjen e përditshme por edhe me investimin tonë të përgjegjshëm për të ndërtuar një alternativë të plotë dhe konkrete për ri ngritjen dhe zhvillimin, për dekriminalizimin, për demokracinë e re përfaqësuese dhe gjithëpërfshirëse, për një ekonomi të fortë dhe një të nesërme të sigurt”, u shpreh kreu demokrat Lulzim Basha.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>