Basha nga Shkodra: Më 27 Janar të mundim mallkimin se Shqipëria nuk bëhet

Pritja e shkodranëve për Kryetarin e Partisë Demokratike tregoi akoma pa nisur aktivi, se shkodranët do të jenë në krye të protestës së 27 Janarit. Lulzim Basha u shprehu mirënjohjen për mikpritjen e veçantë e mbështetjen që i japin atij dhe Partisë Demokratike, si dhe për kurajon për t’u ngritur kundër padrejtësive edhe në kohët më të vështira. Kreu i PD u shpreh se 27 Janari është koha për të frenuar Qeverinë e paligjshme. Duke iu referuar raportit të Forumit Ekonomik Botëror, kreu i PD konfirmon se varfëria dhe pabarazia janë rritur ndjeshëm gjatë 5 viteve të fundit, ndërsa është pasuruar pakica e përfaqësuar nga Rama. Basha ftoi shkodranët dhe të gjithë shqiptarët që më 27 Janar të mundin mallkimin se Shqipëria nuk bëhet

Deklarata/Raporti i Forumit Ekonomik Botëror konfirmon se varfëria dhe pabarazia janë rritur ndjeshëm gjatë 5 viteve të fundit, ndërsa pakica është pasuruar akoma më shumë

 

Pritja e shkodranëve për Kryetarin e Partisë Demokratike që në hyrje të qytetit me një varg të gjatë makinash, tregoi akoma pa nisur aktivi, se shkodranët do të jenë në krye të protestës së 27 Janarit. Lulzim Basha u shprehu mirënjohjen për mikpritjen e veçantë, për mbështetjen që i japin atij dhe Partisë Demokratike, si dhe për kurajon për t’u ngritur kundër padrejtësive edhe në kohët më të vështira. Basha është i bindur se këtë mesazh shkodranët dhe shqiptarët do ta japin edhe të shtunën në sheshin e protestës. “Qeveria e paligjshme nuk ka për t’i rezistuar dot bashkimit të shqiptarëve. Nuk i rezistoi dot diktatura e jo më t’i rezistojë Edi Rama, ky frikacak që e mbyllën 1200 naftëtarë në bunker. Çfarë do t’i bëjnë 12 mijë shkodranë, 120 mijë shqiptarë të bashkuar në sheshin e protestës më 27 janar? Do t’i thonë se koha jote ka marrë fund!” – u shpreh Basha. Basha tha se arsyeja kryesore e shqiptarëve për të protestuar është braktisja që u ka bërë qeveria këto 5 vjet, gjatë të cilave gjendja ekonomike e shumicës absolute të familjeve është përkeqësuar. Kreu i opozitës theksoi se shkaku kryesor për gjendjen e mjeruar në vend është qeverisja nga një grup njerëzish që pushtetin e blenë me paratë, e krimit, drogës dhe korrupsionit. “E vërteta është ai prindi në Laprakë që kishte shitur gjakun e trupit të tij për të ushqyer dy djemtë. E vërteta janë qindra, mijëra pensionistë që pasi paguajnë faturën e kripur të dritave dhe të ujit, nuk u ngelen lekë për ilaçe. E vërteta janë qindra, mijëra të rinj të talentuar, të zgjuar, që nuk studiojnë dot, sepse prindërit nuk paguajnë dot tarifat e dyfishuara.”- tha Basha. Lulzim Basha iu referua raportit të Forumit Ekonomik Botëror të Davosit, i cili thotë se varfëria dhe pabarazia janë rritur në mënyrë të shfrenuar gjatë 5 viteve të fundit, si rezultat i korrupsionit të shfrenuar, taksave të larta, dhe depërtimit të kriminelëve në vendimmarrjen politike të qeverisë shqiptare. “Këto konstatime, tregojnë hendekun në rritje midis shumicës dërrmuese të njerëzve dhe një pakice oligarkësh, klientë të Ramës që vetëm flasin, vjedhin e shpërdorojnë paratë e shqiptarëve. Nuk janë socialistë, nuk janë të majtë, janë një klub pasanikësh, hajdutë, plaçkitës dhe grabitës. Kusarë pra, që nuk janë pasuruar me djersën e ballit. por me varfërinë e popullit dhe blerjen e votave.” –theksoi Basha. Basha ftoi shqiptarët t’i bashkohen opozitës për të dhënë mesazhin kryesor se qeveria duhet të largohet dhe se shqiptarëve duhet t’u jepet mundësia të zgjedhin me votë të lirë një qeveri që e ka lidhur fatin me qytetarët dhe jo me krimin dhe oligarkët. “Ndaj unë i ftoj të gjithë pa përjashtim, të gjithë edhe shpresëhumburit, edhe socialistët e ndershëm që ndjehen të turpëruar nga kjo bandë. Ejani t’ia dalim sepse bashkë të gjithë do t’ia dalim. Ejani të mundim mallkimin, se Shqipëria nuk bëhet. Sepse Shqipëria do të bëhet! Ejani ta bëjmë! Së bashku do ta bëjmë!” – u shpreh Kryetari i Partisë Demokratike. Deputetja e PD, Dhurata Çupi: Më 27 Janar të ndalim të keqen/ Deputetja demokrate Dhurata Çupi bën thirrje për pjesëmarrje në protestën e 27 janarit. Në një status në rrjetet sociale Çupi radhit arsyet se përse duhet të protestojnë shqiptarët.Me 27 janar ne do të ndalim të keqen. Thirrja në protestë e shqiptarëve nga Partia Demokratike është një detyrë e pashmangshme, përballë babëzisë e keqqeverisjes që po çon vendin drejt greminës. Ekonomia e çdo shqiptari po rrokulliset drejt greminës, përmes taksave të larta të kësaj qeverie, përmes korrupsionit galopant në çdo qelizë shtetërore,përmes koncensioneve duke u dhënë oligarkëve të oborrit pasuritë kombëtare . Emigrimi i shqiptarëve është kthyer tashmë në zgjidhje për mbijetesë. Pamundësia për të mbajtur familjen po i detyron shqiptarët drejt eksodit, njësoj si në vitet e para te demokracisë. KJO E TATËPJETË DUHET NDALUR. Qeveria e Ramës ka instaluar pasigurinë,mungesën e shpresës dhe praktikën më të keqe për një vend,atë të dhunimit të demokracisë përmes shkeljes së ligjeve dhe të kushtetutës. Ishte Rama me të tijtë që si asnjëherë tjetër me vetëdije shkeli kushtetutën duke emëruar edhe deri te Prokuror i Përgjithshëm i Përkohshëm, teksa nga ana tjetër na shfaqet ne TV si flamurtar i reformës në drejtësi. Kjo qeveri po i kthehet mendësisë së regjimit komunist, duke vënë në postet më të larta aktorët kryesorë t? para 27 viteve. Sigurisht që duke patur ata në krye nuk mund të pranojë të dëmshpërblejë trashëgimtarët e ish të përndjekurve, pasi ishin etërit e bijve që janë sot në pushtet ata që ua mor?n jetën e i internuan. Kjo qeveri po e sheh qeverisjen si parti shtet, fiks siç bënë baballarët e tyre para 27 vitesh. Është detyrë e PD të vijojë misionin e saj në mbrojtje te demokracisë dhe të së ardhmes europiane të vendit. Me 27 janar NE BASHKË do ta ndalim këtë revansh të së keqes”, tha Çupi.

Mediu: Me 27 janar t’i japim Ramës mesazhin e largimit/ Tre ditë para protestës, Partia Republikane mblodhi Asamblenë Kombëtarë për të diskutuar dhe për tu organizuar mbi zhvillimet politike. Kryetari, Fatmir Mediu, kërkoi bashkimin e gjithë faktorëve të djathtë, ndërsa i bëri thirrje qytetarëve të bashkohen për largimin e Edi Ramës. Në Asamblenë Kombëtare të Partisë Republikane, kryetari Fatmir Mediu, ftoi qytetarët ti bashkohen protestës së opozitës në 27 janar, duke theksuar se qeveria i ka braktisur ata.  Mosreagimi i opozitës dhe heshtja e ndërkombëtarëve sipas Mediut do të shkatërronte perspektiven evropiane të vendit. “Këto ditë të ftojmë çdo qytetar që nuk pranon varfërinë, krimin, pasigurinë, nuk pranon manipulimin e votës, shkatërrimin e  Kushtetutës. Të gjithë ata qytetarë që besojnë tek puna e ndershme, forca e punës së tyre, që besojnë se janë zot të fatit të tyre të bashkohen protestës tonë paqësore të 27 janarit për shembur murin e krimit dhe korrupsionit të ndërtuar nga kjo qeveri”. Mediu ka kërkuar bashkimin e gjithë faktorëve të djathtë. “Të gjejmë të gjitha rrugët që idetë tona ti bashkëshoqërojmë me marrëdhënie permanente me atë që është shtylla kurrizore e së djathtës, me të përndjekurit politikë, pronarët, rininë, intelektualët, biznesin. Këto grupe interesi duhet të gjejnë të gjithë hapësirën të përfshihen në vendimmarrjen e konkurrimin politik të së djathtës. Opozita është shumë më tepër se numrat e deputetëve në Kuvend apo numrat e anëtarëve të partive tona”.

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>