Basha: PD unanime, vullnet pozitiv për konsensus dhe zgjidhje nga bllokimi

basha

 

Në mbledhjen e mbrëmshme të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, deputetët mbështetën unanimisht kryetarin Basha për të gjetur një konsensus për reformën në drejtësi, duke i hequr Edi Ramës mundësinë për të keqpërdorur reformën për interesat politike të ditës.   

Deklarata e kreut të PD: “Jemi shumë afër zgjidhjes ndaj nuk jam pesimist. I bëj thirrje mazhorancës të ulemi dhe të gjejmë zgjidhje për çështjen përfundimtare”

 

Pas rreth dy orësh diskutimesh për reformën në Drejtësi ka përfunduar mbledhja e grupit parlamentar demokrat. Në deklaratën për media, pas mbledhjes, Basha u shpreh se qëndrimi i grupit parlamentar të kësaj partie është unanim dhe koheziv, duke shtuar se PD është pro miratimit të reformës në drejtësi. “Mbledhja e grupit ka qenë një mbledhje jashtëzakonisht produktive, ku grupi ka rrahur mendimet për situatën aktuale. Është informuar për situatën e djeshme dhe për fatin e keq për pengesat e nxjerra pas finalizimit të marrëveshjes. Është informuar për vazhdimin e negociatave për zgjidhjen e këtyre dy çështjeve, në mënyrë që të shmanget çdo politizim në këtë fazë të fundit të reformës në drejtësi. Cila palë e përdor për kapital politik dhe cila palë e përdor për shqiptarët. Qëndrimi i grupit është unanim, koheziv, Partia Demokratike është për miratimin e kësaj reforme”, tha Basha. Më tej, ai shtoi se duhet “Të shmanget çdo politizim, çdo keqpërdorim politik në këtë fazë të fundit, ndonëse duket qartë se kush e do për politikë. Qëndrimi i grupit është unanim. PD është pro kësaj reforme, pro draftit kushtetues të propozimit hibrid së bashku me propozimet e  mbrëmshme. Ky është një vullnet pozitiv i cili priret nga konsensusi dhe zgjidhja nga bllokimi”, u shpreh Basha gjatë fjalës së tij për median. Ne jemi të hapur për negociata, jemi të hapur të ofrojmë dhe pranojmë zgjidhje të argumentuar. Jemi shumë afër zgjidhjes ndaj nuk jam pesimist. Muaj më parë do thosha se kjo është reformë drejt dështimit sot them se është drejt miratimit. I bëj thirrje mazhorancës të ulemi dhe të gjejmë zgjidhje për çështjen përfundimtare”, deklaroi kreu i PD-së, Lulzim Basha për median. Shqetësimi i PD-së është legjitim për shkak të keqpërdorimit që i është bërë reformës, ftoj mazhorancën për reflektim. Qëndrimi i opozitës është koherent dhe unanim. Qëndrimet tona janë koherente ky është një debat që jam i gatshëm ta vijoj me partnerin strategjik, por ne dje kemi pranuar thirrjen e partnerit strategjik”, u shpreh Basha.

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>