Basha: Ta sjellim propozimin hibrid tërësisht brenda parametrave të Venecias

basha

 

 

 

Reforma në Drejtësi/ Në fund të takimit Rama-Basha-Meta, tre forcat politike kanë angazhuar secili nga një përfaqësues të tyrin për të kërkuar zgjidhje bazuar mbi propozimin hibrid dhe rekomandimet finale të komisionit të Venecias

 

Pas përfundimit të takimit kreu Basha në një prononcim të shkurtër për media deklaroi se objekt diskutimi ka qenë propozimi hibrid i zevëndëssekretares amerikane të Shtetit, Viktoria Nuland,  ndërsa pjesë e vendimmarrjes ka qenë delegimi i vazhdimit të negociatave në nivel përfaqësuesish, nga një prej secilin prej krerëve të politikës së tryezës së djeshme. “Së pari dua të falënderoj Kryetarin e Kuvendit, për mundësinë për një konsultë me të tre faktorët kryesorë politikë në vend. Si kryetar i Partisë Demokratike dhe kryetar i opozitës e vlerësoj këtë si një takim konstruktiv. Në fund të takimit të tre kryetarët e forcave politike kanë angazhuar secili nga një përfaqësues të tyrin për të kërkuar zgjidhje bazuar mbi propozimin hibrid dhe rekomandimet finale të Komisionit të Venecias. Për ne, kjo është një mundësi për të përmbyllur me sukses maratonën e reformës në drejtësi, për të përmbyllur në veçanti draftin kushtetues, natyrisht pas kësaj janë dhe shtatë ligjet. Negociatori ynë, z.Oerd Bylykbashi ka plotfuqinë për të negociuar një zgjidhje, bazuar mbi propozimin hibrid dhe rekomandimet e Komisionit të Venecias. Ne kemi paraqitur një zgjidhje dhe kontributi ynë për ta sjellë propozimin hibrid, tërësisht brenda parametrave të Venecias është dëshmia më e qartë e seriozitetit, e përkushtimit dhe e sinqeritetit të Partisë Demokratike, që e ka parë dhe e sheh reformën në drejtësi si një interes madhor të qytetarëve shqiptarë dhe jo si një kalkulim politik apo një betejë paraelektorale. Kështu e kemi nisur dhe kështu po e vazhdojmë këtë proces. Uroj që negociatorët që sapo janë mandatuar do të bëjnë një punë të mirë dhe do ta çojnë në konkluzion pozitiv këtë proces për ti dhënë shqiptarëve dhe aleatëve tanë lajmin e mire”, tha Basha.

Kronika:Takimi Rama-Basha-Meta, zgjidhen tre negociator për të gjetur zgjidhjen për reformën/ Rreth orës 17:45 ka përfunduar takimi i shumëpritur mes Edi Ramës, kreut të opozitës Lulzim Basha dhe krye parlamentarit Ilir Meta, takim i cili ka zgjatur për gati dy orë. Ka qenë Rama, i cili ka lënë i pari kryesinë e Kuvendit dhe i është drejtuar ambienteve të kryeministrisë. Takimi nisi rreth orës 16:00. Në fokus të këtij takimi ishte gjetja e një zgjedhje konsensuale për miratimin e reformës në drejtësi. Në takimin e thirrur nga krye parlamentari Meta nuk merrnin pjesë ambasadorët Lu dhe Vlahutin. I pari që ka mbërritur në këtë takim ka qenë krye parlamentari Ilir Meta, i cili  është i shoqëruar edhe nga ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani dhe kreu i grupit parlamentar Petrit Vasili. Ndërsa Rama ka qenë i vetëm në takim dhe nuk është shoqëruar nga asnjë deputet. Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ishte i shoqëruar nga deputeti Oerd Bylykbashi. Mungesa për herë të parë në takim e ambasadorëve të BE-së dhe SHBA-së duket se ka shërbyer që 3 liderët kryesorë shqiptarë Lulzim Basha, Edi Rama dhe Ilir Meta të arrijnë që jo vetëm të dëgjojnë njëri tjetrin me vëmendjen, por madje edhe të bien dakord. Burime për Syri.net bëjnë me dije se Lulzim Basha ka qenë ai që ka propozuar edhe njëherë si të vetmen rrugë angazhimin e ekspertëve për të përafruar qëndrimet e palëve jo si produkt i një pazari politik, por si një arsyetim ligjor brenda segmentit ‘Propozimi Hibrid’ dhe ‘Rekomandimet e Venecias’. Meta dhe Rama kanë rënë dakord dhe kështu do të bëhet. Nga momenti në moment, Oerd Bylykbashi i PD-së, Ylli Manjani i LSI-së dhe Engjëll Agaçi për llogari të Edi Ramës, do të ulen dhe do të përgatisin draftin konsensual, i cili të martën do t’i paraqitet ndërkombëtarëve për të dhënë miratimin e tyre. Në këtë pikë ajo që mbetet për tu bërë do të jetë vetëm votimi i Reformës në Drejtësi në Kuvend.

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>