Basha: Taksat e ulëta dhe punësimi, vizioni i Partisë Demokratike për qeverisjen

basha

Kreu i Opozitës pret anëtarët e bordit të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Ndërmarrjeve dhe kryetarin Michael Granoff

 

 

Kryetari i Partisë Demokratike kërkoi ndihmën dhe ekspertizën e Fondacionit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit në mënyrë që programi qeverisës i Partisë Demokratike të krijojë një kuadër sa më të mirë për zhvillimin ekonomik të vendit, rritjen e punësimit dhe kthimin e shpresës së qytetarëve

Deklarata/Shqipëria digjet nga korrupsioni, Rama krihet ekraneve televizive si komentator sportiv

 

Kryetari i Partisë Demokratike priti në një takim anëtarët e bordit të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Ndërmarrjeve, dhe Kryetarin e Bordit të Drejtorëve të këtij Fondit si dhe Fondacionit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit, Michael Granoff. Zoti Basha ka shprehur mirënjohjen e tij dhe të Partisë Demokratike për ndihmën që ka dhënë Fondi Shqiptaro-Amerikan i Ndërmarrjeve në nxitjen e sektorit privat, në financimin e projekteve të rëndësishme të cilat kanë kontribuar në zhvillimin e ekonomisë shqiptare, në punësimin, rritjen dhe zhvillimin e tregut të punës, por edhe në fusha të tjera sociale, kulturore etj. Në mënyrë të veçantë zoti Basha falenderoi Fondacionin Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim për mbështetjen që i dha iniciativave të tij si kryebashkiak i Tiranës për ngritjen e fondit prej 5 milionë dollarësh që do të mbështesë të gjithë ata që duan të hapin një biznes të vogël apo të mesëm me prioritet të rinjtë dhe gratë, si dhe për projektin e Pazarit të Ri, i cili do të shndërrohet në model për rajonin. Situata ekonomike në vend ka qenë në qendër të këtij takimi. Zoti Basha ka shprehur shqetësimin për krizën ekonomike që ka mbërthyer vendin.“Rritja e papunësisë dhe mungesa e shpresës tek të rinjtë është një shqetësim i madh sot, çka ka sjellë dhe një numër të madh azilkërkuesish nga Shqipëria drejt Gjermanisë dhe vende të tjera evropiane,”-tha zoti Basha. Kryetari i Partisë Demokratike theksoi se klima e biznesit është përkeqësuar, borxhi është rritur dhe asnjë investim i ri nuk është bërë në dy vjet. Rritja e nivelit të taksave dhe pasiguria ka bërë që investitorët e huaj të kërkojnë tregje të tjera dhe të zhvendosen nga Shqipëria. Ndërkohë, lufta kundër informalitetit, si aksion dhe jo si një iniciativë e mirë studiuar ka sjellë mbylljen e mijëra bizneseve të vogla duke rritur ndjeshëm papunësinë dhe pamundësinë e qytetarëve për të përmbushur dhe nevojat më elementare. Rritja e ndjeshme e taksës së qarkullimit ka bërë që çmimi i naftës në Shqipëri të jetë më i larti në Evropë, gjë që ka vështirësuar punën në bujqësi. Sipërfaqe të tëra toke janë të pambjella ndërsa edhe ai pak prodhim që kanë mundur të sigurojnë fermerët nuk gjen hapësirë për treg për shkak të rritjes së taksave, rritjes së çmimeve të naftës dhe energjisë, e rënies së fuqisë blerëse. Partia Demokratike, tha zoti Basha ka nisur një tur konsultimesh me qytetarët për programin qeverisës të demokratëve. Politika e taksave të ulëta, rritjes së investimeve, krijimit të një klimë miqësore për biznesin është vizioni i Partisë Demokratike. Në këtë kuadër zoti Basha kërkoi ndihmën dhe ekspertizën e Fondacionit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit në mënyrë që programi qeverisës i Partisë Demokratike të krijojë një kuadër sa më të mirë për zhvillimin ekonomik të vendit, rritjen e punësimit dhe kthimin e shpresës së qytetarëve.

Basha: Shqipëria digjet nga korrupsioni, Rama krihet ekraneve sportive si komentator sportiv/Kreu i Opozitës, Lulzim Basha ka deklaruar se Shqipëria digjet nga korrupsioni dhe varfëria, Edvin Rama krihet ekraneve si komentator sporti. Në një reagim në facebook, Basha thotë se pasi e ndriti me papunësinë dhe taksat e larta, tanimë jep leksione futbolli e tifozerie. “Shqipëria digjet nga varfëria, korrupsioni dhe krimi, ndërsa krye përgjegjësi na krihet ekraneve si komentator i rubrikës sportive. Vendi është përmbytur nga korrupsioni që ka shpërthyer në çdo anë. Shqiptarëve u janë marrë nga afera e tij me CEZ 600 milionë euro. Krye përgjegjësi përcakton klientët dhe ndërtuesit e tij fitues të çdo tenderi që para se të bëhet tenderi. Ministri i tij ka hapur mësimore droge. Pasi e ndriti me papunësinë, taksat, çmimet dhe shëndetësinë tani na bën edhe leksione futbolli e tifozerie. Këndon gjeli majë plehut”, shkruan kreu demokrat Lulzim Basha në facebook.

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>