Berisha: Qeveria, një organizatë kriminale – shpresa e vetme, një revolucion demokratik”

berisha 2

Tenderat korruptivë të Valentina Leskajt/Ish-kryeministri: “Nënkryetarja të dorëzojë mandatin – djemtë, kurbanë të Edi Ramës”

 

 

 

Ish-Kryeministri Berisha nga foltorja e Kuvendit ka folur për përçarjen e koalicionit PS-LSI, ndërsa ka deklaruar se ky koalicion nuk ndahet për shkak të parave. Berisha e krahasoi këtë koalicion me atë të një çifti që edhe pse kanë një marrëdhënie relativisht të keqe, rrinë bashkë për hatër të fëmijëve. Ish kryeministri e ilustroi këtë fakt me mungesën e Metës dhe deputetëve të LSI-së në Kuvend, përveç Spartak Brahos.“Të kthehen ministrat dhe deputetët e LSI në Kuvend, jeni bërë si puna e atij çiftit që ndahet po nuk e shpall dhe rrinë e i thonë njëri-tjetrit s’po e shpallim për fëmijët, ju nuk e shpallni për shkak të parave, ku i keni, kam konstatuar se ka një muaj rresht që ministrat edhe sot dalja e Brahos ishte në kuadrin e kësaj”, tha Berisha në Kuvend. Berisha foli sërish për tenderat korruptim që po përfitojnë prej Ramës djemtë e nënkryetares së Kuvendit, ndërsa ftoi Leskajn që të dorëzojë mandatin, duke theksuar se djemtë e saj janë kurban i Edvinit. Ndërsa foli për gjendjen e vështirë ekonomike, tha se terrori i ushtruar prej aksionit të Ramës kundër informalitetit po detyron shqiptarët të ikin. Ish kryeministri Berisha ftoi sërish qytetarët të bashkohen për një revolucion demokratik, ndërsa përmendi shkeljet e djemve të nënkryetares së Kuvendit. “Së pari më lejoni të shpreh respektin më të thellë për ju zonjë si nënë, por duhet theksuar se ky mantel askund tjetër nuk mund të përdoret për të mbuluar abuzimin që jep pushteti me pasuritë publike të qytetarëve. Kjo është e pamundur. Ky shtet dhe çdo shtet tjetër. Ka një ligj që quhet ligji i konfliktit të interesit. Mbi bazën e këtij ligji, çdo zyrtar është i detyruar të përshtatë të gjithë veprimtarinë etike, morale, të familjarëve të tij, përndryshe del se pushteti është përdorur në favor të kësaj veprimtarie. Ky ligj ndalon anëtarët e familjeve tona, ndalon rreptësisht anëtarë e familjeve tona të përfitojnë qoftë një qindarkë të vetme nga pasuritë publike; i ndalon të përfitojnë qoftë një lek të vetëm nga sektori publik. I takonte djemve të saj të mos merrnin pjesë në tendera nëse ligji i konfliktit të interesit i ndalonte ata. Ndaj thashë “monokraci, banditokraci”.Ngrihet këtu dhe më numëron dhjetëra tendera që ka marrë, para nga taksapaguesit shqiptarë, në shkelje flagrante të ligjit të gjitha, sepse nuk e ka deklaruar konfliktin e interesit. Nuk ka faj se vjedh, thotë. Por këtë nuk e thotë njeri mbi tokë veç jush. “S’kam faj unë që vjedh unë”, thotë ajo, “po ju që nuk më kapni”. Por edhe sikur Sali Berisha t’i ketë firmosur me dorën e tij ato tendera, janë shkelje flagrante e ligjit me përgjegjësi për zonjën dhe për djalin. Dhe si tha? Janë “para të Bankës Botërore”. Ato janë kacidhe të shqiptarëve që i merr Banka Botërore, janë borxhe të shqiptarëve. Po hekurudha e kujt është? A ekziston ky ligj zonjë për konfliktin e interesit? Se ky është krim kushtetues”, tha Berisha. Më tej, ish kryeministri Berisha ka deklaruar se në shtetin ligjor ligji është i njëjtë për të gjithë, ndërsa u shpreh se është i pari politikan që ka vënë standardet, pasi djali i tij ka deklaruar i pari pasurinë. “Në shtetin ligjor, ligji është një për të gjithë. Është i njëjtë për Kryeministrin, qytetarë, deputetin, për fshesarët. Një ligj i shkelur rëndë i konfliktit të interesit për ju nuk ekziston. Një ligj që s’lejon fëmijët e zyrtarëve më të lartë të merren me tendera. Kjo ka arritur deri atje sa ka arritur të marrin hekurudhën. Ky ligj është shndërruar në të kundërtën e tij, në moton e përditshme të kësaj qeverie, që është në kuptimin absolut të fjalës organizatë kriminale, që po përdor pushtetin për të vjedhur. Lidhur me djalin tënd që ka ndërtuar tërë ato pallate e jeton në pallatin e Enverit, është zgjedhja e tij. Gjatë 8 viteve kanë pasur zero veprimtari të lidhur me sektorin publik. Gjeni një të vetme dhe jepuni ndëshkimet më të rënda. Sali Berisha vendosi një standard, i detyroi fëmijët e tij sa të ulem në karrigen e Kryeministrit të deklarojnë pasurinë. Dy fjalë lidhur me djalin tënd që ka ndërtuar gjithë ato pallate dhe banon në shtëpitë e Enverit , nëse e ka për nostalgji atë apo pse e ka ajo është zgjedhja e tij. Për sa i përket djalit tim dhe cilitdo njëri timit, po ta them se gjatë 8 viteve kanë pasur zero veprimtari në lidhje me sektorin publik, gjeni një të vetme dhe jepuni ndëshkimet më të rënda. Edhe sot merret me veprimtarinë e tij private, do merret dhe në të ardhmen në përputhje me ligjet në fuqi të vendit. Por Sali Berisha vendosi një standard, dy vite para se të ndryshonte ligji, i detyroi fëmijët e tij, sapo u ul në karrigen e kryeministrit që të deklarojnë pasuritë dhe të ardhurat e tyre. Ky ishte standardi Berishës dhe keni qarkulluar me dhjetëra lloj shpifjesh po kurrë nuk keni gjetur qoftë dhe një rast që ata të kenë shkelur, madje edhe kodin etik të pashpallur në ligj. Vazhdoni kërkimet, hetimet dhe publikojeni, por unë mandatin tuaj e quaj të ikur, së bashku me atë të Kokëdhimës, shkoni për të mos u kthyer më në Parlament se do bëhet ligji për të mos lejohen më kurrë shkelësit e Kushtetutës të hyjnë më në derën e parlamentit shqiptar. Dhe s’jeni vetëm, këtu në këtë mjedis janë një numër i madh që u lëshuan si lukuni nga 2013. Do ja u nxjerrim të gjithë, një nga një. ’keni gjetur një rast të vetëm konkret që të kenë shkelur ligjin. Vazhdoni hetimin dhe publikojeni”, tha ish kryeministri Berisha. Ish-Kryeministri Sali Berisha duke folur nga foltorja e Kuvendit akuzoi Qeverinë se po terrorizon biznesin me gjobat dhe burgosjet për kuponin tatimor. Sipas tij, këto masa të ashpra të Qeverisë kanë ngjallur revoltën e popullit, prandaj dhe i qëlluan me vezë studentët. Berisha iu drejtua deputetëve të mazhorancës duke i thënë se veza do t’i ndjekë nga pas kudo që të shkojnë. “Veza është bërë fjala e qytetarëve tuaj. Sado të hedhin vezë mbi ju, nuk laheni dot se në fund të fundit veza e ka një efekt zbardhues. Ngado që shkoni ju ndjekin vezët. Për të shpëtuar nga vezët, iku dje nga Kryeministria, ia mbathi. A gjeni vend në botë masa të tilla anti biznes? Pse shtet diktatorial do pranoni ju? A gjeni vend në botë të dënosh tjetrin për kupon tatimor”, tha ish-Kryeministri nga foltorja e Kuvendit. Berisha nuk la pa përmendur edhe raportin e progres raportit, duke thënë se është tragjikomike që të mblidhen pas atij vendimi. “Është tragjikomike të mblidhemi këtu në një seancë pas vendimit të prerë të KE-së për mos hapjen e negociatave me Shqipërinë për mbetjen në klasë të vendit dhe e tëra kjo për shkak të mega-aferave korruptive që qelbin në mbarë Evropën, për shkak të lidhjeve të Ramës me krimin, për shkak të instalimit në Shqipëri për atë që quhet monokraci apo sundim i bandave apo qeveri të shndërruara në organizata kriminale. Dhe nuk mund të jetë ndryshe një qeveri në të cilën ministri i Brendshëm jep skafin dhe veturën për trafik droge; nuk mund të jetë ndryshe veçse monokraci, një qeveri ku kreu i saj lidhet me bandat më të rrezikshme të trafikut të drogës, ku ministri dhe lejtnanët e tij djegin laboratorët e Policisë Shkencore për të zhdukur gjurmët; nuk mund të jetë tjetër veçse monokraci, kur ministri është i detyruar të njoftojë bandën se “nuk e keni nga unë, por nga shërbimet dhe prokuroria”. Nuk mund të jetë ndryshe veçse monokraci, kur ministri takohet me vrasësin e komisarit dhe e nxjerr jashtë vendit pasi e shpall të pafajshëm apo kur vetëm vidhet pasuria publike. Nuk mund të jetë ndryshe veçse organizatë kriminale një qeveri që po i shëndrron pasuritë publike në pasuri të Kryeministrit. Cili është tenderi i fundit i ‘beqes” së Edi Ramës? E firmosi, 90 milionë euro me kompaninë e tij. Një shoku i tij, që është “fonio”. Një kompani që s’ka asnjë eksperiencë, asnjë ditë sterilizime. Kur e kanë kapur me presh në dorë mediat, ka bërë gjithçka ta bllokojë botimin. Shqiptarët e varfër dhe të mjerë kanë investuar në autoklava dhe sterilizatorë dhjetëra e qindra milionë euro dhe të gjitha këto i merr “beqja”, i merr Edi Rama, se Beqja është vetëm një ushtar i tij, asnjë gjë tjetër. Ja ku e keni tenderin 90 milionë euro, e firmosi më në fund pas një muaji, se lakmia të tundon. Ia çuan gazetarët foton bashkë me fituesin e garës, por nuk e kthen dot urdhrin e Ramës. Na flet këtu zonja për Drejtorin e Lojërave të Fatit. Si u emërua zonjë, Çakuli në krye të Lojërave të Fatit?

A e dini ju se ç’bëri Olsi se i duheshin licencat? Meqenëse ata i emëronte ministri i Financave e më vonë, konkursi sipas këtyre – zgjodhi një mediokër me 3 vite “Kristal” dhe ai kristali i tij iu duk xhevahir, në koflikt të plotë interesi, se ai ka punuar në kazino – bëri vendim dhe emëroi Filip Çakulin, Zhani Çakulin, jashtë të gjitha kritereve ligjore. E zonja këtu na thotë administrata këtu etj etj. Jemi në kushtet e banditokracisë. Harrojini oligarkët. Këtu ka vetëm bandokratë. Këtu ka vetëm banditë që përdorin pushtetin. Ka një organizatë kriminale. Ja ku i keni zotëri. Prapë zonja ‘antistres’, zonja ‘lokomotivë’… Tre tendera të tjera i mori djali i saj dje e pardje. Tre tendera të tjerë. Sigurisht. Ku ngopet Edi Rama?! Kurrën e kurrës! Ja ku e keni. Kompania Abkons me vlerë disa milionë euro. Çështja? I duhen para kryetarit të PS-së. I njejti person, ky zheniu i konsulencës, ka marrë një shumë të majme. Dhe së fundi, në fund, 450 milionë lekë konsulencë. A ka Kushtetutë këtu? Po në monokraci nuk ka Kushtetutë, është ligji i banditit. Kushtetuta është një letër pa vlerë. Se kryebanditi i thotë banditit “unë të pres këmbët, të marr shpirtin, të marr jetën.” Kur i thotë ashtu, ai i nënshtrohet. Së fundi, kemi revoltën e studentëve. Shkelja më e lartë e Kushtetutës së vendit, mbyllja e dyerve të universitetit për të varfrit në Shqipëri, vendi me shkallën më të ulët të arsimit, me hemoragjinë më të tmerrshme të të diplomuarve, tani mbyll dyert për më të varfrit, sepse psikologjia e etërve thotë se arsimi duhet të jetë privilegj. Studentët në protestë i tallën me një cinizëm ekstrem ndaj tyre. E kam ngritur dhe në mbledhjen e parë që parlamenti të marrë hetim se radhën e pare, kur e gjuajtën me vezë, një nga rojet e tij ose punonjës garde, e ka pështyrë në surrat një vajzë”, u shpreh ish kryeministri. Berisha më tej tha se Edi Rama sapo erdhi në pushtet javën e parë shpalli dy projekte parësore, piramidën e diktatorit dhe vilën e Enver Hoxhës ndryshe, piramidën e “Hitlerit të pasluftës” dhe “vilën e Sadamit”.”Vitin e parë të qeverisjes suaj ishte 70-vjetori i LANÇ-it që padyshim duhej nderuar, po u poshtërua se portreti i diktatorit u duk në të gjitha anët e vendit. Për të përjetësuar kultin e Sadamit, Edi Rama mori vendstrehimin e ish-Shtabit të Përgjithshëm duke na thënë se ishte vendstrehim nuklear dhe e shëndrroi në muzeun e Enver Hoxhës. Berisha ftoi qytetarët që të bashkohen në një revolucion demokratik, si zgjidhja e vetme për shpëtimin nga kjo qeveri.”Një njëri i rënë nga fiku, dhe që mendon se nëpërmjet shpifjeve do ta rimarrë veten, trilloi këtu gjëra nga më të pa qenat. E vërteta është të dashur punëtorë, inxhinierë, teknikë të Uzinës së Ballshit, që keni 5 muaj pa rroga, që s’çoni dot kafshatën në familjet dhe fëmijët tuaj, e tëra kjo dramë ka një emër, ka një bajloz, ka sivllaun Kokëdhima, i cili, në një kohë rekord i ka shkaktuar Albpetrolit një dëm sipas të gjitha llogaritjeve, prej 100 e ca milionë. Po pse, shtet diktatorial do pranoni ju?Po ndiqni shembullin e Kolekës, xhelatit të inteligjencës teknike shqiptare, shembullin e Enver Hoxhës, të atit të tij shpirtëror, shpirtin e tij të zi, që e kënaqin vetëm vuajtjet e të tjerëve, hekurat, burgu për të tjerët. Prandaj të dashur naftëtarë, naftëtare, punëtorë, inxhinierë, teknikë të Uzinës së Ballshit më vjen keq që ja u them këtë fjalë, por absolutisht me këtë qeveri nuk ka asnjë shpresë. Shpresa e vetme është të ngrihemi në një revolucion demokratik, të bëjmë atë që bëjnë njerëzit e qytetëruar, ndaj çmendurisë së një njeriu, që po rrënon çdo ditë qenien morale, shpirtërore dhe materiale të këtij vendi”, tha ish kryeministri Berisha.

 

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>