“Emri” i Maqedonisë, Nimetz iu shkruan homologëve Kotzias-Dimitrov

E mërkurë, 11 Prill 2018 12:37

Përpara bisedimeve të së enjtes mes ministrave të Jashtëm të Greqisë dhe Maqedonisë mbi çështjen e emrit të kësaj të fundit, ndërmjetësuesi i Kombeve të Bashkuara, Matthew Nitmetz, raportohet t’u ketë dërguar të dy diplomatëve një letër, ku nënvizohen parametrat e një zgjidhjeje të mundshme.

Athina nuk i ka mohuar raportimet se e ka marrë një letër të tillë gjatë së martës, por as nuk e ka konfirmuar këtë gjë.

Sipas burimeve, letra përmban vlerësimet e Nimetz pas raundit të fundit të bisedimeve, që u mbajt më 30-31 mars, mes Nikos Kotziasit dhe homologut të tij maqedonas, Nikola Dimitrov, në Vjenë.

Mes shumë çështjeve të mprehta, gjatë bisedimeve të së enjtes në Ohër të Maqedonisë, Greqia kërkon të arrijë progres mbi të gjitha për emrin që do të përdorë fqinji i saj verior në marrëdhëniet e saj me këdo tjetër.

Kotzias e ka theksuar vazhdimisht se bisedimet do të vazhdojnë derisa të dyja palët të arrijnë marrëveshje gjithëpërfshirëse. /tch/

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...